טיפול

אבמיס


אבמיס היא תרופה השייכת למשפחת הסטרואידים, ומשמשת לטיפול בנזלת אלרגית ואסטמה. מדובר בתרופה שניתנת כתרסיס ומאפשרת את הפחתת התגובה הדלקתית הנגרמת בתגובה לאלרגן, וכתוצאה מכך, לירידה משמעותית בסימפטומים, בעיקר כנגד נזלת אלרגית.


החומר הפעיל בתרופה אבמיס נקרא פלוטיקאזון, והוא חומר ותיק וידוע לטיפול בנזלת אלרגית המשמש בעיקר כטיפול ארוך טווח, ואינו מתאים לטיפול במקרים חריפים של אסטמה או נזלת.

חשוב לזכור שההשפעה של השימוש באבמיס אינה מיידית, אלא מאפשרת הקלה משמעותית רק לאחר מספר ימים, אך עם זאת מספקת הקלה משמעותית ביותר וגורמת להפחתה דרמטית, לא רק מבחינת הסימפטומים הנזלתיים, אלא גם גורמת לירידה בסימפטומים נוספים.

טיפול בתרסיסים להקלה על נזלת אלרגית

נזלת אלרגית היא אחת התופעות הנפוצות בעולם המערבי, המופיעה אצל חלק גדול מהאוכלוסיה, הרגיש לאלרגיה בעיקר בעונות המעבר. במקרים של נזלת אלרגית שאינה נשלטת כהלכה, ניתן לטפל באמצעות סטרואידים, ומקובל להשתמש בתרופות הניתנות כתרסיס.

באופן כללי, הטיפול בסטרואידים גורר תופעות לוואי סיסטמיות קשות, ולכן משתדלים להמעיט במינון ובתקופת הטיפול. כאשר מדובר בטיפול מקומי הניתן על ידי תרסיס, אפשר להגדיל את המינון ואת תקופת השימוש ללא חשש, מפני שמדובר בטיפול שאינו מגיע לזרם הדם וגורם לתופעות הלוואי החמורות המאפיינות את הסטרואידים. אי לכך, טיפול ארוך טווח על ידי תרסיסים המכילים פלוטיקאזון נחשב לטיפול יעיל ובטוח.

טיפול בנזלת אלרגית

הטיפול הראשוני בנזלת אלרגית מתחיל על ידי שימוש באנטי היסטמין, אשר גורמם להקלה משמעותית על התהליך האלרגי והתגובה הדלקתית. טיפול מסוג זה משמש בעיקר למקרים קלים וחולפים, ואינו מיועד למקרים ארוכי טווח שגורמים לקושי רב לסובלים מהם.

הטיפול המתקדם יותר ניתן על ידי סטרואידים, שגורמים לדיכוי מערכת החיסון, הפחתת תאי הדלקת בדרכי הנשימה והקלה משמעותית ומהירה על הסימפטומים המדוברים. כאמור, לא נוהגים להשתמש בטיפול סיסטמי על מנת להקל על נזלת אלרגית, אלא מסתפקים בטיפול מקומי על ידי תרסיס שבדרך כלל עושה את העבודה.

אבמיס לטיפול בנזלת אלרגית

שימוש בפלוטיקאזון כטיפול בנזלת אלרגית אינו חדש, ובשוק קיימים כבר תכשירים ותיקים כמו אלגרו או פליקסונייז. מדובר בתרופות מצויינות שאמנם לא גורמות לתופעות הלוואי הידועות והמסוכנות של הסטרואידים, אך מובילות לבעיות אחרות ומקומיות כמו טעם מר בפה, ויובש, ולכן לא כל כך אהובות על קהל המשתמשים.

פיתוחה של אבמיס גרם לתקוות רבות בקרב הציבור המשתמש בפלוטיקאזון כטיפול בנזלת אלרגית. התרופה החדשה מספקת יעילות טובה יותר, שכתוצאה מכך דורשת שימוש במינון נמוך יותר, ומאפשרת את נטילת התרופה פעם ביום בלבד.

בנוסף, אבמיס שיפרה גם את התסמינים האחרים של הנזלת האלרגית, כמו דמע בעיניים, ובכך הפכה לתרופה שמאפשרת טיפול בתסמינים רבים על ידי מינון נמוך. כמו כן, אסור לשכוח שבאבמיס הוכנס גם שיפור מבחינת נוחות השימוש, וכיום התרסיס ניתן בצורה יעילה ונוחה בניגוד לעבר.

חשיבות הטיפול בנזלת אלרגית

לכאורה, כל אחד סובל מנזלת וניתן לחיות עם זה. אך בפועל, אנשים הסובלים מנזלת כרונית סובלים גם מירידה משמעותית באיכות החיים ומאי נוחות לאורך זמן.

מחקרים שונים כבר הראו שנזלת אלרגית גורמת לאבדן ימי עבודה, תפקוד כללי נמוך וירידה במודעות העצמית, ולכן אין סיבה “לסבול בשקט”, אלא ניתן בהחלט לקבל טיפול שיקל באופן משמעותי על הסימפטומים ויגרום לשיפור מרשים באיכות החיים.

שימוש בתרופות סטרואידיות הניתנות על ידי תרסיס כמו אבמיס, יכול לשפר באופן משמעותי את איכות החיים, ולכן כדאי מאוד לשקול להתחיל טיפול, גם אם מדובר במקרים קלים. כמו כן, על הסובלים מנזלת אלרגית, השכיחה בעיקר בשל פריחה של צמח זה או אחר, חשוב לשנן את לוח השנה של הפריחה, המפרטת אילו צמחים פורחים ומתי, ובהתאם לכך להתגונן ולטפל בתסמיני האלרגיה.