טיפול רפואה אלטרנטיבית

אומגה 3 לטיפול באלרגיות


אומגה 3 לטיפול באלרגיותחומצות שומן אומגה 3 הוא תוסף המכיל תכונות מעולות למניעת והקלת נזלת אלרגית למבוגרים וילדים. מחקרים מראים שצריכה גבוהה של חומצות שומן אומגה 3 קשורה לירידה בסיכון לנזלת אלרגית. יכולת תוסף זה להקלת תסמיני האלרגיה נובעת מהתכונות האנטי דלקתיות שלו.


כל שיש לעשות הוא לצרוך שמנים צמחיים פחות מעודנים, באמצעות אכילת מזונות כגון זרעי פשתן, אגוזי מלך, פולי סויה ודגי מים קרים כגון סלמון, בקלה והליבוט, המקלים תסמינים הקשורים לנזלת אלרגית עונתית שנתית.

כיצד מסייע תוסף האומגה 3 לאלרגיות?

אומגה 3 הוא תוסף תזונה חשוב המורכב מחומצות שומן חיוניות. שתי חומצות השומן הידועות ביותר הן DHA ו-EPA. אלו הם חומרים מזינים הידועים ביתרונות הבריאותיים שלהם.

אומגה 3 מפחיתה את גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם, מסייעת להגברת זרימת הדם והפחתת דלקות, ומשפיעה כטיפול אנטי סרטני. התוסף חשוב להתפתחות המוח ולכן חיוני במיוחד לנשים הרות ותינוקות.

תוספי אומגה 3 מיוצרים ללא חיטה, סוכר, גלוטן, חלב או מוצרים מהחי ומוצרי לוואי. הם כוללים כמות קטנה של ויטמין E, הפועל כמו נוגדי חמצון משמרים טבעיים, ובטוחים לאנשים הסובלים מאלרגיות.

אומגה 3 לטיפול באלרגיה לדגים, פירות ים וסרטנים

אלרגיה זו מתרחשת כשחלבוני דגים מזוהים בטעות על ידי מערכת החיסון כמזיקים, והיא מייצרת נוגדנים לנטרל חלבונים אלו. נוגדנים אלו גורמים לתגובה המובילה לעלייה בייצור היסטמין. שחרור היסטמין ומתווכים דלקתיים אחרים, מובילים לתסמיני אלרגיה נפוצים כגון דלקת וגירוי הרקמות הרכות של העור.

גם אם אדם רגיש לדגים, הוא עדיין יכול לצרוך שמן דגים. למרות שעיבוד המוצר משתנה באופן משמעותי בין המותגים, שמן דגים מטוהר המיוצר כראוי אינו אמור להכיל כל רכיב העלול לפגוע ולהפעיל תגובה אלרגית.

ניתן לצרוך אומגה 3 באיכות גבוהה מטוהרת, ולהתחיל את השימוש בתוסף בזהירות. מחקר קטן ביותר הראה כי תוספי שמן דגים מטוהרים נמצאו בטוחים לשימוש על ידי הסובלים מרגישויות לדגים.

אם האלרגיה לדגים מתבטאת בתסמינים חמורים, יש להקפיד על שימוש זהיר במיוחד בתוסף אומגה 3, ולצרוך אותו באופן הבא:

  • איזון אומגה 3 למרות שהתוסף חיוני בזכות עצמו, יש לאזן אותו עם רמות גבוהות של אומגה 6 בתזונה המודרנית. מומלץ לאכול תזונת מזונות שאינם מעובדים, דגנים ושמני אומגה 6 על מנת לשמור על יחס הזהב בין אומגה 6 לאומגה 3.
  • הגברת צריכת אומגה 3 בתזונה – ניתן להוסיף לתזונה זרעי פשתן וביצים, שהם רכיבים מועשרים באומגה 3.
לסובלים מאלרגיות לדגים, פירות ים וסרטנים חשוב להתייעץ עם הרופא לפני נטילת אומגה 3.

טיפול באקזמה עם אומגה 3

אקזמה היא מצב הפוגע בעור ובתפקודו כמחסום, וגורמת ליובש ופרחה מגרדים. התסמינים מפריעים לאיכות החיים במיוחד במקרים חמורים. האקזמה עשויה להשפיע על אנשים גם מבחינה פסיכולוגית וליצור מצבים הקשורים לבריאות הנפש.

בעוד שטיפולים קונבנציונליים כגון קרמים מקומיים ותרופות מנסים לטפל בתסמיני המחלה, קשה לתקוף את הבעיה הבסיסית. כדי לטפל בבעיה מבפנים ולחוץ, יש להבין אם האקזמה נובעת מחוסרים תזונתיים, ובמיוחד ממחסור באומגה 3. תוספים אלו הם פתרון מועדף ומומלץ על ידי מחקרים מדעיים.

טיפול באלרגיות עונתיות

כשהאביב מתקרב, הוא נושא אבקת אלרגיות עונתיות, המשפיעות על כמעט אחד מתוך ארבעה אנשים. מחקרים מוכיחים שחומצות שומן אומגה 3 משפיעות על המבנה הכימי של מטבוליים LCPFUFA, הציטוקינים המופקים מ-EPA ו-DHA, ומעוררים השפעות שונות על מסלולי איתות תאים. התוצאה היא שרמות גבוהות של אומגה 3 מפחיתות את הנטייה לחלות באלרגיות.

אזהרות שימוש בתוספי אומגה 3

אין להשתמש באומגה 3 חומצות שומן במצבי אלרגיה לכל מרכיב של התוסף. מספר מצבים רפואיים עלולים ליצור אינטראקציה עם חומצות שומן אומגה 3, ויש ליידע את הרופא או הרוקח לגבי בעיות רפואיות שונות, במיוחד במצבים הבאים:

  • נשים הרות – או המתכננות להיכנס להריון, או נשים מיניקות.
  • תרופות – במרשם או ללא מרשם, שימוש בצמחי מרפא שונים או בתוספי תזונה אחרים העלולים ליצור אינטראקציה עם אומגה 3. כך, למשל, לא מומלץ להשתמש בתוסף ביחד עם צריכת חוסמי בטא, אסטרוגן, או תרופות משתנות.
  • בעיות רפואיות שונות – כגון בעיות קרישת דם, בעיות בבלוטת התריס, בכבד, בלבלב, סוכרת, או סוג מסוים של הפרעות קצב לב.
יש להימנע מתוספים צמחיים המכילים אומגה 3 במצב של רגישות לאגוזים, זרעים או צמחים הנגזרים מתוסף זה. האלרגיה עלולה לגרום לפריחה בעור ותגובה אלרגית. מספר מחקרים מצביעים על העובדה לפיה חשיפה לדגים במהלך הינקות והילדות עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לאלרגיות בבגרות.