כללי תרופות

תרופת אופטילסט


תרופת אופטילסטאופטילסט (Optilast), ששמה הגנרי הוא אזלסטין (Azelastine) איננה בסל הבריאות והיא שייכת לתרופות האנטי-היסטמיניות, שנועדו לטפל באלרגיות עונתיות הקשורות לעיניים, הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים מעל לגיל 4. כדי לרכוש את התרופה יש צורך במרשם רופא והיא מגיעה בתצורת טיפות עיניים.


לאילו מצבים מסייעת

אופטילסט מיועדת למצבים של דלקת לחמית עונתית אלרגית וכן גם למניעתה. ככזו השייכת למשפחת האנטי-היסטמינים, היא מונעת פעילות של היסטמין, חומר המיוצר בגוף כחלק מהתהליך האלרגי. החומר הפעיל שבה מפחית את הדלקת בעין ועוזר להתמודד בהצלחה עם התסמינים הנלווים לה.

הרכב התרופה

החומר הפעיל בתרופה נקרא אלסטין הידרוכלוריד. הוא נמצא בכמות של 0.05 אחוז.

אופן נטילתה

התרופה, כאמור, מגיעה בתצורת טיפות עיניים. יש לטפטף פעמיים ביום טיפה אחת בכל עין, הן בבוקר והן בערב (תקף למבוגרים ולילדים מעל לגיל 4). במקרה וישנה חשיפה לאבקנים, ניתן להשתמש בתרופה באותו המינון לצורך מניעת האלרגיה לפני היציאה החוצה והחשיפה להם.

אפשר להשתמש בתרופה עד שהסימפטומים נעלמים אולם לא יותר משישה שבועות ברציפות. אם הסימפטומים של האלרגיה מחריפים, ניתן לבדוק מול הרופא המטפל אפשרות להעלאת המינון ל-4 פעמים ביום, טיפה אחת בכל אחת מהעיניים בכל פעם.

תופעות לוואי

בדומה לתרופות אחרות, גם השימוש באופטילסט חושף את המטופל לתופעות לוואי שונות, הנחשבות לשכיחות יחסית ולא מסוכנות. למשל, גירוי קל בעין לאחר השימוש בתרופה, דמעות או תחושת שריפה.

תופעות אלו חולפות מעצמן בתוך פרק זמן קצר. תחושה של טעם מר בפה שגם היא חולפת מעצמה או תגובה אלרגית, כמו גירוד או פריחה. אם אחת מתופעות אלו מחמירה, מומלץ מאד לפנות בהקדם לרופא המטפל כדי לבחון המשך טיפול או בחירה באפשרות טיפולית אחרת.

חשוב לדעת

התרופה אסורה לשימוש דרך הפה. יש לשמור אותה במקום מאוורר שהטמפרטורה בו איננה עולה על 25 מעלות. יש לשמור את התרופה באריזתה המקורית ולהרחיק אותה מהישג ידם של ילדים קטנים ותינוקות. אסור להשתמש בתרופה אם התאריך המופיע על גבי האריזה המקורית חלף.