תסמינים

אטופיק דרמטיטיס


אטופיק דרמטיטיסאטופיק דרמטיטיס, כשמה כן היא, דלקת עור אלרגית – אטופיק שפירושו אלרגי, דרמטיטיס שפירושו דלקת עור. זוהי מחלה אלרגית לא נעימה שמופיעה בעיקר אצל ילדים ומתבטאת בפצעים חמורים ופריחה לא נעימה.


דלקת העור מובילה לגרד עז ואדמומיות רבה, וכתוצאה מכך, הילדים מגרדים ונוצרים זיהומים וצלקות. מחלה זו נמשכת לאורך כל החיים, אך מושפעת משינויים הורמונליים, נפשיים וגופניים ויכולה להיחלש או להחמיר במהלך השנים.

אטופיק דרמטיטיס – סימפטומים

אטופיק דרמטיטיס ( הנקראת גם אסטמה של העור), גורמת להופעת פריחה עזה שמופיעה בעיקר בפנים, בצוואר, בידיים וברגליים. האזורים המועדים לפריחה הם בעיקר הסנטר וקפלי העור בין המפרקים.

כאמור, אטופיק דרמטיטיס היא מחלה אלרגית, ובדומה למחלות אלרגיות אחרות היא מופיעה בגלים וכתלות בחשיפה לאלרגן. בדרך כלל המחלה נעלמת לתקופה כלשהי, ולאחר מספר שנים חוזרת וחוזר חלילה.

האלרגנים הנפוצים הגורמים לפריחה אצל ילדים ומבוגרים הם בד סינטטי, סבון וחשיפה לחומרים אחרים שמגרים את העור. לאחרונה התגלה שעשן סיגריות עלול להחמיר את המצב, וחולי אטופיק דרמטיטיס שחיו בבית בו עישנו סבלו מהסימפטומים השונים באופן קשה יותר. בנוסף, כל חשיפה לאלרגן אחר כמו בוטנים, קרדית אבק הבית או אלרגיה עונתית עלול להחמיר את האלרגיה העורית המתבטאת במחלה.

טיפול באטופיק דרמטיטיס

בדומה לשאר המחלות האלרגיות, עיקר הטיפול הוא טיפול תומך שבא להקל את הסבל של החולה מפני הסימפטומים השונים. הטיפול מתבסס על אנטי היסטמינים, ברוב המקרים על ידי משחות מקומיות ולעתים אף על ידי שימוש סיסטמי במקרי התפרצויות קשים. במקרים חמורים ביותר ניתן להשתמש אף במשחות סטרואידיות, אך שימוש זה פחות נפוץ.

עיקר הטיפול באטופיק דרמטיטיס הוא טיפול מניעתי, שתפקידו לשמור על שלמות העור, למנוע גרד ולהפחית את החשיפה לאלרגנים.

מומלץ מאוד לשמור על לחות העור על ידי שימוש בסבונים וקרמים מתאימים ולהקל על הגירוד על ידי מקלחות קרות, ניגוב על ידי מגבות עדינות ולבישת בגדים לא צמודים. כמו כן, כדאי מאוד לטפל היטב בפצעים שגורדו ובמקרה הצורך להשתמש במשחות אנטיביוטיות למניעת זיהומים.

על מנת להפחית את הגרד עדיף להימנע מחשיפה לשמש ומשתיית משקאות המכילים קפאין. כמו כן לחץ נפשי עלול גם כן להגביר את הסימפטומים.

כמו בכל המחלות האלרגיות, גם באטופיק דרמטיטיס חשוב מאוד להימנע מהחשיפה לאלרגן המדובר. אם האלרגן ידוע וניתן להימנע ממנו, חשוב מאוד לעשות זאת על מנת להפחית את האדמומיות והגרד. במקרים שלא ניתן להימנע מהאלרגן, כמו לדוגמא אבק, חשוב מאוד להקפיד על טיפול נאות והגנה מתאימה.

נושא הלבוש חשוב מאוד אצל חולים באטופיק דרמטיטיס – חשוב להקפיד על לבישת בגדים מאווררים, רצוי מכותנה ולהימנע ככל שאפשר מצמר. מבחינה תזונתית, כדאי להימנע מסוגי מזון שגורמים לחום כמו פלפל חריף וקינמון.

שמירה על כללים אלה תעזור להפחית באופן משמעותי את הסימפטומים השונים ולהקל על חייהם של החולים.

סיבוכים של אטופיק דרמטיטיס

באופן כללי מחלות עור נחשבות לקלות יחסית ואינן גורמות לסיבוכים מרחיקי לכת. עם זאת, כדאי להתייחס לאטופיק דרמטיטיס באופן שונה בעיקר מפני שמדובר במחלה כרונית שתוקפת ילדים. בתור ילדים, שטח גוף גדול יחסית מושפע על ידי המחלה והשפעתה עלולה להיות קשה יותר מאשר אצל מבוגרים.

ראשית, ילדים מרבים לשחק ולהתלכלך, ובכך עלולים לפצוע את הנגעים ולגרום לזיהומים. כמו כן, במקרה של הופעת שלפוחיות והתפוצצות, עלולים הילדים לסבול מאיבוד נוזלים. ועל כן, חשוב מאוד לשים דגש רב על היגיינה ומעקב תמידי אחר הפריחה והפצעים, ולא לתת למצב להסתבך.