איברים

אלרגיה באף – איך להקל על תסמיני האלרגיה?


אלרגיה באף - איך להקל על תסמיני האלרגיה?אלרגיה באף היא מחלה נפוצה, ולמרות שאף אחד אינו מת ממנה, היא גורמת לסבל עצום. כל עיטוש, גודש ודמעות משפיעים על החמרת התסמינים.


נזלת אלרגית עשויה להוביל להחמצת ימי עבודה ולפגוע בתפקוד בלימודים או במקום העבודה. אלרגיה באף מובילה לעיתים  גם למצבים אחרים כגון בעיות סינוסים, אך היא מגיבה היטב לטיפול, ועם האבחון והטיפול הראוי, המצב משתפר באופן משמעותי.

תסמיני האלרגיה חמורים דיים לכשעצמם, אך אנשים רבים מפתחים סיבוכים או מצבים אחרים כתוצאה מהתסמינים. סינוסים הם כיסים חלולים בגולגולת המחוברים למעברי האף. כשהאלרגיה מעוררת נפיחות בריריות, הרקמה הדלקתית עשויה לחסום את הסינוסים, כך שהם אינם מתנקזים וגורמים לכאב ולחץ.

תסמינים וגורמים לאלרגיה באף

אלרגיה באף עשויה להשפיע באופן רציני על החיים ויש לקבל הערכה רפואית הולמת וטיפול מתאים. תסמיני האלרגיה כוללים:

נזלת או תחושת מחנק

אלו התסמינים הנפוצים ביותר, והשיטה הטובה ביותר לטפל בגודש היא לטפל בגורם לאלרגיה. תחילה יש להימנע מהגירויים לאלרגיה. אם לא ידוע מה מעורר אותה, מומחה אלרגיות מסייע בזיהוי. למרות שקשה להימנע לחלוטין ממספר גורמים, ניתן להפחית את החשיפה אליהם.

לדוגמא, אם אבקה מהווה גורם גירוי, יש להישאר בבית כאשר ספירת האבקה בחוץ גבוהה. אם פרוות כלבים או חתולים גורמת לגירוי באף, יש לרחוץ את הידיים ולהחליף בגדים לאחר המשחק עימם.

גרוד בעיניים או דמעות

אלו הם תסמינים נפוצים של אלרגיה באף. למרות שהם מטרידים, הם אינם גורמים לבעיות עיניים או בעיות ראייה רציניות. הימנעות מהגורם לאלרגיה היא השיטה הטובה ביותר להימנע מתסמינים אלו. לדוגמא, אם אדם אלרגי לאבקה, יש לסגור את החלונות בבית, ולהרכיב משקפי שמש בחוץ על מנת להגן על העיניים.

מומלץ לא לשפשף את העיניים, שכן זה עלול להחמיר את הגירוי, ולהימנע משימוש בעדשות מגע. להרגעת העיניים מומלץ להניח עליהן מטלית קרה או להשתמש בדמעות מלאכותיות. תרופות אלרגיה ללא מרשם או טיפות עיניים המכילות היסטמין מסייעות להקלת התסמינים.

לחץ בסינוסים

הסינוסים הם חללים קטנים מאחורי המצח, הלחיים והעיניים, אם מצטבר ריר באזורים אלו בגלל אלרגיה באף, התסמינים מתבטאים בלחץ או כאב. ניתן להפחית גודש בסינוסים באמצעות הנחת מטלית לחה וחמימה על הפנים, או לשאוף אדים מספר פעמים ביום. ניתן אף להשתמש בתרסיס מלוח לאף. אם הכאבים והלחץ נמשכים מעבר לשבוע, יש להתייעץ עם הרופא.

התעטשות

באלרגיה באף, תסמין זה מתבטא בהתעטשויות תכופות. אם לא ניתן למנוע את האלרגן שגורם להן, או אם שום דבר אינו מסייע, מומלץ להשתמש בהיסטמין ללא מרשם ולפעול בהתאם להוראות התווית. אם טיפול זה אינו מסייע, הרופא ירשום תרסיס סטרואידים לאף.

הצטברות ריר מאחורי האף

באלרגיה באף, אדם בולע ריר מבלי להיות מודע לכך. אך אם הריר הופך לסמיך, או אם מצטבר יותר ריר מהרגיל, התוצאה היא נזלת מאחורי האף. תסמין זה מתבטא בריר נוזל מהחלק האחורי של האף לגרון, שם הוא מצטבר כמו גוש ועלול לגרום לכאב או חוסר נוחות. בנוסף להימנעות מגירויי האלרגיה, מומלץ לשתות שפע מים ולהשתמש בתרסיס מלוח כדי לדלל את הריר.

טיפול באלרגיה באף עם תרופות ללא מרשם

בתסמינים קלים, או בתסמינים המופיעים למשך מספר שבועות בשנה, תרופות ללא מרשם מספיקות, וכוללות:

אנטיהיסטמינים

תרופות אלו פועלות באמצעות חסימת היסטמין, כימיקל הגורם לתסמיני האלרגיה. אם התלונה העיקרית היא התעטשות וגרוד, הרופא ימליץ עליהם, למרות שתופעת הלוואי הידועה שלהם היא נמנום.

תרופות אחרות

תרופות רבות נוספות זמינות ללא מרשם וכוללות נתרן, תרסיס אף המקל נזלת או גרוד, התעטשות ואף סתום כתוצאה מהאלרגיה; טיפות עיניים להקלת האדמומית והדמעות בעיניים; והיסטמין, להקלת הגרוד.

טיפולי מרשם לאלרגיה באף

אם התרופות ללא מרשם אינן מקלות את התסמינים, יש לקבל תרופות מרשם, הכוללות:

אימנותרפיה

בעוד שטיפולים אחרים של אלרגיה באף מטפלים בתסמינים, חיסון זמני בצורת זריקות אלרגיה, כדורים לבליעה או טיפות, עשויים להיות תרופה אמיתית. הם עובדים באמצעות חשיפה קבועה של כמויות זעירות מהאלרגן, כך שהגוף מתרגל אליו בהדרגה.

במשך הזמן, לא מתעוררת תגובה אלרגית. זריקות אלרגיה יעילות בקרב 85% עד תשעים אחוזים מהאנשים. אם נזהרים בשימוש בתרופות לטווח הארוך, זריקות אלרגיה הן הגישה הטובה ביותר, שכן הן משפיעות על המערכת החיסונית ונחשבות לטיפול הטבעי ביותר.

תרסיסי סטרואידים לאף

תרופות אלו פועלות באמצעות הפחתת נפיחות מעברי האף. רופאים ממליצים עליהן כבחירת טיפול ראשונה בשל יעילותן ופשטות השימוש.

אנטיהיסטמינים כחומרים נוגדי גודש

הרופא עשוי להמליץ על תרופות נוגדות גודש במרשם כגון גלולת היסטמין. תרופה זו זמינה גם כתרסיס היסטמין לאף לצד תרסיסי סטרואידים, או בתור מרשם לטיפות עין.

אמצעים רפואיים שונים

סינגולייר, תרופה המסייעת להקלת תסמיני נזלת אלרגית, אך אינה נחשבת לצורת הטיפול העיקרית. בהתאם לתסמינים, תרסיסי מרשם טיפות עיניים הן אפשרויות נוספות. להתלקחויות חמורות נקבעים סטרואידים לבליעה או פרדניזון.