גורמים

אלרגיות נפוצות בבית


אלרגיות נפוצות בביתגורמים רבים עשויים לעורר אלרגיות בבית. האלרגיות הנפוצות ביותר הם אבקנים, קרדית אבק, עובש, קשקשי בעלי חיים, עקיצות חרקים, לטקס, מזונות ותרופות מסוימות.


כשהאלרגיות מתעוררות כתוצאה מגורמים ביתיים, ניתן לזהות אותן. אדם יודע שהוא אלרגי לחתול של חברו, לצמחים מסוימים, או לגלילי “צמר” של כדורי אבק מתחת למיטה. זיהוי האלרגיה הוא ההתחלה, ובאמצעות נקיטה בכל האמצעים, ניתן להימנע מגירוי מטריד.

אך מומלץ אף לגלות ערנות לתסמינים, לזהות מתי הם מתחילים, כמה זמן הם נמשכים וכל מה שנראה שמעורר אותם. אם קשה לזהות את הגורם להם, או שאם הם הופכים להיות נוקשים מדי מכדי לטפל בהם באופן עצמי, יש להתייעץ עם רופא ולקבל בדיקות אלרגיה, המסייעות לאתר את הגורם המדויק. מאמר זה סוקר את האלרגיות הביתיות הנפוצות ביותר.

אלרגיה לאבקת צמחים

אלרגיה זו ידועה יותר בשם “קדחת השחת”, אך אבקת צמחים שונים עלולה לעורר אלרגיה. התסמינים כוללים התעטשות, נזלת, גודש באף וגירוד או דליפה מהעיניים.

טיפולים יעילים כוללים:

 • שטיפות אף במי מלח.
 • תרסיסי סטרואידים לאף.
 • אנטיהיסטמינים.
 • תרסיסים דרך הפה, בהם משתמשים כמו תרסיס אף.
 • זריקות או כדורים נגד אלרגיה.

במצב זה מומלץ להישאר בבית בימים סוערים או בימים בהם ספירת האבק גבוהה; לסגור את כל החלונות ולהפעיל מזגן בעת הצורך; ולא לתלות בגדים לייבוש כשאבקה ממלאת את האוויר.

אלרגיה לקרדית אבק

קרדית אבק אלו הם יצורים כה זעירים, עד שלא ניתן לראותם ללא מיקרוסקופ. התסמינים זהים לתסמיני אלרגיה לאבקת צמחים, אך נוטים להתרחש בעונות מסוימות בשנה. הטיפול כולל תרסיסי סטרואידים לאף, אנטיהיסטמינים או חומרים נוגדי גודש.

קרדית אבק משתרעת על פני מזרנים, כריות ורהיטים קפיציים. לכן יש להקפיד על ניקוי ושאיבה קבועים של הכריות, כולל כריות הכורסאות והספות; לשטוף ריפודים מידי שבוע במים חמים; ולהקפיד על ניקיון כל האזורים בבית, במיוחד חדר השינה. יש להקפיד על ניקוי קבוע של רהיטים שצוברים אבק כגון בובות פרווה, וילונות, כיסויי מיטה ושטיחים.

אלרגיה לעובש

עובש אלו פטריות זעירות בעלות נבגים המרחפות באוויר כמו אבקה. הן משגשגות באזורים לחים כגון מרתפים, חדרי אמבטיה, מצבורי עלים או מדשאות. התסמינים זהים לתסמיני אלרגיות אבקה ואלרגיה לקרדית אבק וכוללים התעטשויות, גודש באף ובגרון, גרוד או דליפה מהעיניים, נזלת ושיעול.

הטיפול זהה לטיפול באלרגיות לקרדית האבק ולאבקה, וכולל הימנעות מעובש והיפטרות מכל הגורמים המעודדים את צמיחתו; תיקון כל מקום בו מתרחש נזק מים או דליפה בבית; הימנעות מגידול צמחים בבית, היות ואדמתם עלולה לצבור עובש; חבישת מסיכה במהלך גריפת עלים בסתיו.

אלרגיה למקקים וקשקשי חיות מחמד

אלרגיות אלו מתעוררות כתוצאה מתגובה לחלבונים ובלוטות השומן בעור המקקים, או כתגובה לחלבוני חיות מחמד, המצויים ברוק שלהם. התגובה האלרגית עשויה להתפתח רק כעבור מספר שנים, אך ברגע שהתסמינים מופיעים, הם עשויים להיות כה חמורים עד שאדם אינו מסוגל לבוא יותר במגע עם חיית המחמד שלו. אם אין בבית חיית מחמד, יתכן שהאלרגיה היא למקקים. התסמינים כוללים התעטשות, גודש באף ובגרון וגרוד ודליפה מהעיניים.

יש להימנע מהחיות הגורמות לאלרגיות אלו, ואם מתברר שהאלרגיה היא לחיית המחמד בבית, ניתן להתייעץ עם הרופא על מנת לבדוק אם קיים צעד טיפולי מסייע, כגון הרחקת חיית המחמד מהמיטה והספות, ולרחוץ את חיית המחמד אחת לשבוע.

להקלת התסמינים ניתן אף לקחת תרופות כגון אנטיהיסטמינים, חומרים נוגדי גודש וסטרואידים דרך האף או זריקות אלרגיה. אם האלרגיה היא למקקים, יש להקפיד להחזיק אשפה ביתית במיכלים סגורים ולהוציאה מהבית ללא דיחוי.

אלרגיה לעקיצות חרקים

אדם עשוי להיעקץ על ידי חרק, ולפתח תגובה אלרגית. החרקים הגורמים לתגובות אלו כוללים דבורים, נמלי אש וצרעות. עקיצת חרק מובילה לכאב, נפיחות, אדמומיות וחום סביב אזור העקיצה, כשהתסמינים עשויים להימשך מספר ימים.

במקרים נדירים, מספר אנשים חווים תגובה מסוכנת המשפיעה על כל הגוף ונקראת אנפילקסיס. תגובה זו מצריכה טיפול חירום. באלרגיה לעקיצות חרקים יש להימנע מכל מה שמושך חרקים, כולל קרמים או מוצרי קוסמטיקה מבושמים; להקפיד על הדברה עונתית; ולהתייעץ עם הרופא לגבי זריקות אלרגיה המונעות אנפילקסיס.

אלרגיה ללטקס

חומרים אלו עלולים לעורר תגובה חריפה כגון עור אדום ומגרד, הנובע מכפפות לטקס, קונדומים או מוצרים אחרים המכילים לטקס. התסמינים כוללים:

 • עיניים דומעות ומגורות
 • נזלת
 • התעטשות
 • שיעול
 • צפצופי נשימה
 • אנפילקסיס, במקרים נדירים.

טיפול באלרגיה זו כרוך בנטילת אנטיהיסטמינים, והימנעות מכל מוצר המכיל לטקס.