כללי

אלרגיה לבננות


במרבית המקרים, אלרגיה לבננות מתבטאת בתסמונת אלרגיה אוראלית קלה בלבד, אך לעיתים עלולה אלרגיה זו להוות סימן אזהרה מוקדם של תגובה אלרגית חמורה או אף סכנת חיים, הנקראת אנפילקסיס.


בעוד שרוב האנשים מסוגלים ליהנות מקינוחים טעימים כגון בננה מטוגנת, עוגת קרם בננה ולחם בננה, אנשים הסובלים מאלרגיה לבננות עלולים לסבול מתסמינים קטלניים. לכן, אם אדם סובל מאלרגיה זו, עליו להימנע לחלוטין מפרי זה.

ילדים עם אלרגיה לבננות בדרך כלל מתגברים על האלרגיה והיא נעלמת עם הבגרות, אך מבוגרים המפתחים אלרגיה זו צריכים להימנע מהאלרגן לכל החיים.

כשאדם סובל מאלרגיה, המערכת החיסונית מתייחסת בטעות לחומר מסוים כאל פולש זר, והיא מנסה להדוף את “הפולש” באמצעות תסמינים כגון גרודים בגרון, פצעונים על הפה, שיעולים ותסמינים אחרים שאינם נעימים, על מנת לשטוף את “הפולש” אל מחוץ לגוף.

תסמיני אלרגיה לבננות

תסמיני אלרגיה זו מתפתחים בדרך כלל מייד לאחר אכילת הפרי. ההשפעות הפיסיות עשויות להתבטא בתסמיני פה והפרעות במערכת העיכול, או שהם עלולים להסלים במהירות למצב של הלם אנפילקטי מסכן חיים.

גרוד בפה – תסמין זה עשוי להשפיע על השפתיים, הלשון והגרון. תחושות עקצוץ עלולות להתפשט לעיניים ולעור. האלרגיה עשויה להתפתח גם עם מגע בבננה.

נפיחות הדלקת הגורמת לגרוד בדרך כלל גורמת גם לנפיחות באזורים בגוף הבאים במגע עם הבננה. תסמיני גרוד ונפיחות מבננות הם התסמינים העיקריים, המוגבלים לפה, ונקראים תסמונת אלרגיה אוראלית. תגובה משמעותית יותר עשויה ליצור חבורות על העור, ופריחה או כוורות אדומות. תגובה חמורה לבננות עשויה להגיע לעיניים ולפנים ולגרום לנפיחות חמורה, כאב עיניים וקשיי ראייה.

תסמינים בדרכי הנשימה – אלרגיה לבננות עלולה להצר את דרכי הנשימה כשהנפיחות משפיעה על האזורים בגרון, הלשון והסינוסים מתחת לעיניים. מצב זה עלול ליצור קושי בבליעה או בנשימה. התסמינים עלולים להסלים לרמות מסוכנות המשולבות עם תגובה שלילית של הלב וכלי הדם.

הלם פתאומי – אלרגיה זו עלולה להיות רצינית כשהמערכת החיסונית מפעילה בטעות ירידה בלחץ הדם. בעיות בדרכי הנשימה מגבילות את רמות החמצן בדם, והאנפילקסיס מתקדם לכיוון מצב של הלם. תסמיני אלרגיה חמורים הדורשים סיוע מיידי של פרמדיק כוללים דופק חלש או מואץ, סחרחורת ואובדן פתאומי של התודעה.

כאב בטן אלרגיה לבננות גורמת למגוון תסמינים במערכת העיכול, המתחילים בדרך כלל עם בחילות, כאבי בטן והתכווצויות אשר עשויים להתרחש זמן קצר לאחר האכילה, כשהעיכול מתחיל. בקרב חלק מהסובלים מאלרגיה זו, תסמיני ההקאה או השלשולים הם כמעט מיידיים.

איך מאבחנים אלרגיה לבננות?

אם אדם חושד בחוסר סובלנות או אלרגיה לבננות, מומלץ להיבדק כדי למנוע סיבוכים אפשריים. אבחון עצמי עלול להוביל לבעיות, ובטוח יותר להתייעץ עם רופא ולקבל אבחון הולם על מנת לטפל בתסמינים.

הרופא שואל את המטופל לגבי גרודים בפה בעת אכילת בננות, ואם הוא משיב בשלילה, הרופא מבצע בדיקת עור. במהלך הייעוץ, המטופל צריך ליידע את הרופא לגבי אלרגיות נוספות ידועות, שיכולות לסייע לאבחון.

טיפול באלרגיה מבננות

לאחר האבחון, אם אדם אינו מסוגל לדמיין את החיים ללא הפרי הנפלא והמזין הזה, תרופות מרשם זמינות מקלות את התסמינים, ומאפשרות לאנשים רבים ליהנות ממאכלי בננות. אנשים עם תסמינים קלים יחסית, יכולים לטפל באלרגיה עם קרמים של סטרואידים וקורטיזון או אנטיהיסטמינים. אם התסמינים חמורים יותר, ההימנעות היא הטיפול המומלץ ביותר.

הימנעות ממזונות המגרים את מערכת החיסון

הכלל הבסיסי להימנעות מאלרגיה הוא: אם מזון מסוים גורם לחוסר נוחות, יש להימנע ממנו. אם זהו מזון אהוב, מומלץ לנסות לבשל אותו, היות ובישול מפרק או משנה בדרך כלל את החלבונים הגורמים לגירוי האלרגיה, כך שהמערכת החיסונית אינה מזהה אותם; או לקלף את הפרי, היות ורוב החלבונים נמצאים בקליפה.