איברים

אלרגיה בעיניים


תגובה אלרגית בעיניים היא בעיה שכיחה ונפוצה,  אשר נגרמת לאחר חשיפת לחמית העין לאלרגנים השונים.


לאחר המפגש עם האלרגן מתחילה תגובה אלרגית, שגורמת בסופו של דבר לאדמומיות, דמע ותחושת גרד עזה. קיימים מספר סוגים לדלקת עיניים אלרגית, וקיימים אלרגנים רבים העלולים להוביל לבעיה.

דלקת לחמית אלרגית

האלרגיה הנפוצה והשכיחה ביותר בעיניים היא דלקת לחמית אלרגית, שגורמת לגרד עז, דמע רב ובצקות סביב העיניים. הדלקת נגרמת על ידי אלרגנים שונים, ולכן היא עלולה להופיע לאורך כל השנה או כתלות בעונות, ומאפיינת אנשים הסובלים גם מנזלת אלרגית.

ברוב המקרים דלקת הלחמית האלרגית לא גורמת לסיבוכים מיוחדים, ולכן בדרך כלל גם לא מטפלים בה, ולאחר זמן קצר החולה מתרגל אליה.

במקרים רבים ניתן לאבחן את הגורם לאלרגיה על ידי בדיקת תבחיני עור או בדיקת דם לזיהוי נוגדנים מסוג IgE, ובכך להגביר את המודעות לאלרגן ולאפשר שינויים שונים באורח החיים שבזכותם ניתן יהיה להפחית את החשיפה אליו.

דלקת עיניים אביבית

דלקת עיניים אביבית מתבטאת בעיקר בעונת האביב, ומופיעה אצל אנשים צעירים. הדלקת האביבית גורמת לגרד חזק מאוד ומשפיעה באופן ניכר על החיים – מובילה לטשטוש הראיה, להגברת ההפרשות וכן להימנעות מחשיפה לאור בגלל הגירוי העז.

בנוסף, כאשר הדלקת האביבית מופיעה אצל ילדים, קיים חשש גדול שייגרם נזק בלתי הפיך ללחמית בגלל הגירוד הכרוני. לכן, על מנת למנוע נזק לטווח הארוך יש צורך בטיפול, הניתן בדרך כלל על ידי טיפות אנטי היסטמיניות.

פרט נוסף שמייחד את דלקת העיניים האביבית היא חוסר יכולת לאבחן אותה בעזרת בדיקת נוגדנים מסוג IgE. מדובר בתגובה דלקתית חזקה מאוד אך מקומית בלבד, ולכן הנוגדנים שנחשבים לסימן ההיכר הספציפי ביותר של אלרגיה לא יופיעו בבדיקות השונות.

דלקת עיניים אטופית

דלקת עיניים אטופית היא תגובה אלרגית המאפיינת אנשים בעלי היסטוריה של אסתמה של העור – מחלת עור אלרגית, המתבטאת בעיקר בגיל הילדות וגורמת להופעת פריחה עזה. הדלקת האטופית מתבטאת בגילאים המאוחרים יותר, וגורמת לסימני האלרגיה הרגילים כמו אדמומיות, גרד ודמע. מחלה זו עלולה לגרום לפגיעה בקרנית, ולכן יש צורך לטפל בתגובה האלרגית המדוברת.

אלרגיה לעדשות מגע

אנשים המשתמשים בעדשות מגע עלולים להיות חשופים לאלרגיה שמתפתחת על רקע השימוש בעדשות. אלרגיה לעדשות מגע נגרמת כנראה בגלל תגובה אלרגית לחלבונים הנקשרים לעדשות המגע שמובילים להתפתחות הדלקת האלרגית. מדובר בתגובה אלרגית קלה יחסית, הגורמת לגרד קל ובעיקר אדמומיות והפרשה שקופה.

אלרגנים הגורמים לאלרגיה בעיניים

החומרים הגורמים לאלרגיה בעיניים נישאים באוויר ומגיעים אל לחמית העין וגורמים שם לשרשרת התגובה האלרגית. האלרגנים הנפוצים הם קרדית אבק הבית, פרוות חיות וכן אבקני צמחים שנישאים באויר בעיקר בעונות המעבר. כמו כן, קיימים אנשים הרגישים למוצרי איפור שונים שעלולים גם כן לגרום להתפתחות אלרגיה.

הטיפול בדלקת עיניים אלרגית

למרות שדלקת עיניים נראית משהו ש”אפשר לחיות איתו”, במקרים מסויימים דלקת כרונית עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לראיה ולהוביל אפילו לעיוורון. הטיפול בדלקת עיניים אלרגית, מתחיל כמו בכל מקרי האלרגיה בזיהוי האלרגן והימנעות מהחשיפה אליו. במקרה של העין, אמנם קשה “להתחמק” מהאלרגנים הנישאים באוויר, אך בכל זאת ניתן להרחיק אותם על ידי שטיפות באמצעות תמיסות שונות.

במקרים בהם יש צורך בטיפול, עושים זאת באמצעות טיפות המכילות חומרים מסוג אנטי היסטמינים או ווזוקונסטריקטורים. אנטי היסטמינים מאפשרים להפחית את התגובה האלרגית ואילו הווזוקונסטריקטורים גורמים לכיווץ כלי הדם בעין ובכך להפחתת תחושת האודם והגירוד. במקרים שטיפול זה לא עוזר, ניתן כמובן לעבור לטיפול בסטרואידים שאינו מומלץ בגלל תופעות הלוואי הרבות.