גורמים

אלרגיה לכספית


אלרגיה לכספיתאלרגיה לכספית נפוצה בכל מקום, ובעיקר בחומרים המשמשים לסתימות שיניים המורכבות מלפחות חמישים אחוזי כספית, כשהמרכיבים האחרים כוללים כסף, בדיל, אבץ ונחושת. כספית רעילה ביותר לגוף, במיוחד למוח. היא נוטה להשפיע על מערכת הכליות, כולל על המוח, העצמות, יותרת הכליה והשיניים.


מחקרים מוכיחים כי תשעים אחוזים מהאוכלוסייה אלרגיים לכספית. כלומר, כמעט כולם אלרגיים לתערובת סתימות שיניים. אלרגיה זו עלולה להוביל לאלרגיות ורגישויות אחרות, והיא נחשבת לגורם העיקרי לרגישות כימית.

תסמיני אלרגיה לכספית

מאפייני האלרגיה לכספית כוללת תגובה אלרגית, במהלכה אדם אינו חושב או מגיב באופן ברור או הגיוני, מעט בדומה לדרך בה הוא מגיב במהלך התקף חרדה. הגוף עושה את הדבר הכי גרוע שהוא יכול לעשות: הוא מאחסן את הרעל.

כמות האחסון משתנה מאדם לאדם. יחד עם זאת, הכליות, המוח והעצמות הם מקומות האחסון הסבירים ביותר לכספית. הכבד, שהוא האיבר הגדול ביותר המאחסן רעלים, הוא האתר המשני של אחסון כספית רעילה.

אלרגיה זו גורמת לתסמיני הרעלה הכוללים חוסר יכולת לחשוב בבהירות, לזכור או לשמור על מבנה עצם בריא. ככל שהגוף מכיל יותר כספית, כך מתפתחת יותר רגישות לזיהומים פטרייתיים פולשניים; זיהומים בכליות ובשלפוחית השתן; צמיחה הפרעות חוסר איזון הורמונאלי; תפקוד לקוי של בלוטת התריס; מיגרנות וסוגים אחרים של כאבי ראש; מחלות מכל הסוגים הקשורות לתפקוד מערכת העיכול; טרשת נפוצה; מחלות מחוח ניווניות כגון אלצהיימר; ובעיות בסינוסים, באוזניים ודלקות ריאות.

אלרגיה לכספית משפיעה בעיקר על המרכזים הרגשיים במוח, גורמת לדיכאון; חרדה; בעיות כעס; ומגוון בעיות הנובעות מחוסר איזון רגשי.

אבחון אלרגיה לכספית

במהלך האבחון, מודד הרופא מצב של רגישות יתר למספר גבוה של כספית בגוף, באמצעות הצבת שורת חומרים המכילים כספית, במגע עם העור. לאחר מכן, נבדקים תאי הדם הלבנים של האדם והתגובה מוערכת. בדיקת אלרגיה זו נחשבת לבדיקה המדעית המוכחת היחידה.

תוצאות האבחון מאפשרות לרופא לאשר או לשלול אפשרות אלרגיה לכספית. בדיקה זו שימושית אם לאדם יש סתימות המכילות כספית, והיא מאתרת אלרגיות אחרות שלא אובחנו באופן מדויק.

יתכן מאוד כי אדם לא צבר כמות מספקת של כספית בגופו עד להפגנת תסמינים ישירים של רעלת כספית כרונית, אך אם האלרגיה קיימת, אפילו כמויות קטנות המשוחררות מהסתימות עשויות לעורר תגובה אלרגית ותופעות קשורות.

טיפול באלרגיה לכספית

רק לעיתים נדירות ניתן לטפל באלרגיה זו בצורה פשוטה. יחד עם זאת, ניתן להימנע לחלוטין מסתימות שיניים המכילות כספית. טיפול מניעה, כמו הטיפול בכל אלרגיה, גם כאן נחשב לתרופה הטובה ביותר.

אך היות ואין זה מומלץ להפריע לטיפולי שיניים קיימים, ואין צורך לרוץ ולהסיר סתימות שיניים קיימות שעובדות היטב ללא הפרעה לגוף, טיפול המניעה הבטוח ביותר הוא לא לקבל טיפולי שיניים חדשים המכילים כספית. ואם יש צורך להחליף את סתימות השיניים הישנות, מומלץ להחליפן במרכיבים המכילים פורצלן.