גורמים

אלרגיה לבוטנים


אלרגיה לבוטנים, כאלרגיות מזון רבות, נחשבת למסכנת חיים. על פי הסטטיסטיקות, מעל שלושה מיליון בני אדם סובלים מאלרגיה לבוטנים או שקדים. אלרגיה זו לא חולפת מאליה, ולא נמצא עד היום טיפול יעיל כנגדה.


הסובלים מאלרגיה זו, חייבים לנקוט אמצעי זהירות נוקשים וקפדניים על מנת לנסות להקטין את ההשלכות הקשות שיש לאלרגיה זו, אפילו מחשיפה מזערית או לשאריות בוטנים במזון. במקרים קיצוניים, הרחת הבוטנים עלולה אף היא לסכן את האלרגיים לכך.

 לרוב, אלרגיה לבוטנים מתפתחת ומאובחנת בגיל צעיר. מכיוון שבארץ, החשיפה לחטיף הבמבה נעשית מגיל צעיר, יש לעקוב אחר תגובותיהם של תינוקות אלו. האבחון הדפיניטיבי לרוב ייעשה באמצעות תבחין עורי, ובמקרים חריגים גם באמצעות בדיקת דם.

אלרגיה לבוטנים – תסמינים

התסמינים, בדומה לאלרגיות מזון אחרות, מתבטאים באופן מידי מזמן החשיפה, דקות ועד שעות במקרים הקיצוניים. הסמינים של אלרגיה לבוטנים, קיצוניים ודרמטיים מאלרגיות מזון אחרות. ככל שהתסמינים מופיעים באופן מהיר יותר, כך הם יהיו חריפים וקטלניים יותר.

התסמינים יכולים להיות קלים מאד כמו עקצוץ בפה, כאבי בטן וגירוי עורי מקומי או מפושט, אך יכולים להתפתח במהרה לקוצר נשימה ועד מוות. על פי הסטטיסטיקה, כחצי מקרי המוות אשר נגרמים עקב אלרגיה למזון, נגרמים מאלרגיה לבוטנים.

תסמינים במערכת הנשימה כמו התעטשויות, שיעול יבש, או נבחני כמו סטרידור, מעידים על רמת רגישות גבוהה ומסוכנת יותר. הצורה הקשה ביותר של האלרגיה תתבטא בתסמינים קרדיאליים, ירידת לחץ דם, איבוד הכרה ומוות.

לא ידוע בביטחון מלא על התסמינים הקליניים של החשיפה השנייה. בחלק מן המקרים השפעת החשיפה השנייה לבוטנים יכולה להיות קטלנית, בעוד שבמקרים אחרים היא יכולה להיות פחותה וקלה יותר.

טיפול באלרגיה לבוטנים

על הסובלים מאלרגיה לבוטנים להקפיד מאד על כל סוג מזון או מאכל אשר מוגש לפניהם. תוויות האזהרה אשר מודבקות על מזונות מוכנים, אמורות לתת מענה חלקי לבעיה זו.

אולם, בדומה לאלרגיות מזון אחרות, על הסובלים מאלרגיה לבוטנים להמעיט ככל האפשר מאכילה במסעדות או במקומות זרים אשר לא ידוע טיבם ואיכות מזונם. כמו כן, ילדים אשר ידועים כאלרגיים לבוטנים, צריכים להיזהר גם במוסדות החינוך מפני מפגש מקרי עם האלרגן, כמו למשל בחטיפים המוגשים בימי הולדת או מסיבות.

כיום נבדקים סוגי טיפול, אשר מנסים דווקא לתת לילדים מינון מבוקר של בוטנים. מינון זה הולך וגדל במהלך הטיפול, ומהווה למעשה חיסון סביל של הגוף. מחקר זה אשר מלווה בפיקוח רפואי הדוק נמצא עדיין במגבלות המעבדה, ועדיין לא נוסה באופן קליני. עד שיימצאו טיפולים אשר יכולים לטפל בנושא האלרגיה, על ההורים להקפיד באופן הדוק על תזונתם של הילדים, שמא תכלול שאריות בוטנים.

התמודדות יומיומית עם האלרגיה

מכיוון שחולים אלה עלולים לבוא במגע עם בוטנים, הם חייבים לדעת לטפל בעצמם באופן מיידי ומהיר. בדרך כלל, הם יהיו מצוידים במזרק אפיפן לשימוש בעת חירום.

כאשר המדובר על ילדים, רצוי להצמיד להם צמיד בדבר רגישותם והוראות טיפול מידיות. ההמלצות התזונתיות חייבות לעבור דרך מערכת החינוך, אשר מצידה צריכה לאסור הבאת מזונות המכילים בוטנים כאשר נמצא ילד אלרגי.

כמו כן, במקרים של טיסות, טיולים או מצבים ספונטניים אחרים, צריכים הילדים והוריהם לנקוט גישה חמורה יותר. יידוע מעגל הסובבים הרחב בדבר האלרגיה ושיחות עם אנשים אחרים יכולה להועיל ולאפשר מניעת מצבים קריטיים.

התייעצות עם תזונאית, לפיתוח תפריט מאוזן ומשלים הוא צעד הכרחי באלרגיה לבוטנים, כמו באלרגיות מזון אחרות. מכיוון שבבוטנים קיימים מרכיבים חשובים לגוף, רצוי להשתמש בתחליפים אשר ייתנו ערך תזונתי דומה.