גורמים

מהי אלרגיה לפרווה


ניכר כי העולם המודרני הביא עמו אינספור חידושים והמצאות, המסייעים בכל תחומי החיים. קשה לתאר את חיינו ללא חשמל, פניצילין או אפילו חלב מפוסטר. כל אחד מפיתוחים אלו תרם באופן משמעותי לכל אלרגיה לפרווהתחום ותחום, וסייע למציאות של היום להיות מה שהיא. עם זאת, על אף כל הטכנולוגיות והפיתוחים, אין עדיין תרופה עבור אלרגיה לפרווה.


ישנו מגוון עצום של אלרגיות, היכול להשתנות מאדם לאדם, בהתאם למערכת החיסון שלו ולהיסטוריה הרפואית שלו. אלרגיות אלו כוללות בין היתר אלרגיה למזון, אלרגיה לפרחים וצמחים מסוגים שונים, אלרגיה למוצרי טיפוח, ניקיון ובישום ואפילו אלרגיה לאבק. אחת האלרגיות הנפוצות ביותר היא אלרגיה לפרווה.

מהי אלרגיה לפרווה?

על אף שמה, אלרגיה לפרווה אינה לפרווה עצמה, אלא דווקא לקשקשי עור החיה הנדבקים אל הפרווה. במקרים אחרים, אלרגיה לפרווה היא אלרגיה אל השתן או הרוק של החיה, הנדבקים אל הפרווה ומעוררים אלרגיה בבני האדם.

ישנם מקרים רבים של אלרגיה לפרווה, כאשר הנפוצים ביניהם הם אלרגיה לחתולים ולכלבים. עם זאת, ישנם אנשים שיש להם אלרגיה לסוסים, ארנבים, תוכים ואפילו דגים מזנים שונים. יתר על כן, אלרגיה לפרווה יכולה להיות לחיה אחת מסוימת או אלרגיה לכלל החיות משירות הקשקשים.

לעיתים נדירות, יכולה להתפתח אלרגיה לפרווה של חיה אחת מסוימת, אולם בדרך כלל אם אתם אלרגיים לחתולים תהיו אלרגיים לכל החתולים באשר הם. במרבית המקרים, אלרגיה לפרווה מתפתחת עוד מילדות, אולם היא יכולה להתפתח בכל גיל ובכל זמן, בשל סיבות כאלו ואחרות.

תסמינים

באותה מידה שיש אלרגיות מסוגים רבים, כך ישנו מבחר רחב-היקף של תגובות לאלרגיות. תגובות אלו כוללות פריחה וגרד בעור, התעטשויות, דגדוג בגרון, התנפחות של השפתיים, תחושת חולשה כללית ועוד.

אלרגיה יכולה אף לסכן חיים במקרה של סימפטומים כמו קוצר נשימה או בצקת בדרכי הנשימה. אלרגיה לפרווה לרוב מתבטאת בהתעטשויות, פריחה, נזלת ואסטמה, אך יכולה להתבטא גם בדרכים אחרות, בהתאם לאדם ובהתאם לחומרת החשיפה לחומר האלרגני.

דרכי אבחון אלרגיה לפרווה

אלרגיה לפרווה, כמו יתר סוגי האלרגיות, ניתן לאבחן על ידי מעבדה או רופא המתמחים בכך. לאחר שלילת מקור הסימפטומים עקב מקור אחר, בודקים את האלרגנים השונים על הגוף עצמו. בדרך כלל, מחדירים אל העור אלרגנים מסוגים שונים ובכל מקום בו נוצרת אדמומיות, יודעים כי האדם אלרגי לחומר המסוים שהוחדר אליו.

דרכי טיפול

ישנן תרופות רבות המסייעות להפחית את הסימפטומים של אלרגיה לפרווה ואלרגיות אחרות. יחד עם זאת, פותחו טיפולי רפואה משלימה כגון דיקור, הומיאופתיה ושיטת IPEC המתמקדת בשרירים ובתגובתם לחומר אשר מעורר את האלרגיה.

עם זאת, לא ניתן לרפא באופן מוחלט את האלרגיה, בין אם מדובר על אלרגיות בכללותן ובין אם מדובר על אלרגיה לפרווה. דבר זה מקבל משנה תוקף בייחוד אם אתם מפתחים אלרגיה לפרווה של החיה הביתית שלכם. מצב זה יכול להיות עגום במיוחד, בייחוד אם זה משהו שהתפתח במהלך השנים, לאחר שכבר פיתחתם קרבה ואהבה אל חית הבית.

במקרה ומדובר בכלב, ניתן לחפוף את פרוותו באופן תכוף, כך שלא ישיר קשקשים מרובים. ניתן אף לשכנו במלונה מחוץ לבית, כך שלא יהיה בסביבה הקרובה אליכם, אך עדיין להמשיך לטפל בו כמקודם. בעת אלרגיה לפרווה של חתול, אין הרבה מה לעשות, שכן לרוב לא ניתן לשכנו במלונה מחוץ לבית ומרבית הסיכויים כי הוא לא ייתן לכם לחפוף את פרוותו.

במקרים אלו, כמו גם במקרים בהם הכלב עדיין גורם לכם לתגובות אלרגיות על אף החפיפה המתמדת, אין ברירה אלא למצוא לו בית אחר. אמנם זה מצער ביותר, אולם הבריאות שלכם ושל בני הבית חשובה לא פחות, ואולי אף יותר.