תסמינים

הקשר בין אלרגיה למיגרנה


אלרגיה ומיגרנהמספר מחקרים חדשים מדווחים כי מיגרנה נצפית בשיעורים גבוהים יותר במקרי אלרגיה, בהשוואה למקרים בהם לא אובחנה אלרגיה. באחד המחקרים נמצא כי מיגרנה אובחנה ב-34 אחוזים ממקרי הריניטיס. רק בארבעה אחוזים, אובחנה מיגרנה בקרב מטופלים אשר אינם סובלים מהאלרגיה. מחקרים אחרים מצאו כי מיגרנה היא תופעה שכיחה פי 2-3 בקרב מטופלים הסובלים מאלרגיית ריניטיס. מיגרנה עלולה כמובן להופיע מסיבות אחרות – על הגורמים למיגרנה באתר isala


אלרגית ריניטיס עשויה גם להשפיע על תדירות הופעת ההתקפים. לפי הנתונים הסטטיסיטיים המפורסמים על ידי מרכזי הבריאות, מקרי המיגרנה צומחים בעת עונת האלרגיה. מחקר שנערך לאחרונה מצא כי מספר מקרי המיגרנה עלו באופן משמעותי בקרב חולים מתחת לגיל 45, כאשר מעל למחצית מבדיקות האלרגיה נמצאות חיוביות. עוד נמצא כי אלרגיה מעוררת מיגרנה וגורמת לחוסר תפקוד יותר בקרב צעירים, בהשוואה למבוגרים.

אלרגיה- ריניטיס

ריניטיס היא דלקת אלרגית דרכי נשימה, המתרחשת באף. התגובה האלרגית מתפתחת כתוצאה מחשיפה לאלרגנים כמו אבקני פרחים, אבק או קשקשי בעלי חיים הפולשים לגוף דרך מערכת הנשימה.

במהלך התגובה האלרגית, האלרגן מעורר ייצור של נוגדנים- אימונוגלובולין E, אשר נקשר  לתאי מערכת החיסון, בזופילים, המכילים היסטמין. היסטמין הינו חומר כימי אשר מעורר את תגובת הגוף ומוביל להופעת התסמינים.

כאשר האלרגיה נובעת מפריחת הצמחים, היא מכונה בשם pollinosis, ואם נגרמת דווקא על ידי פריחת דשא, מכונה בשם קדחת שחת. אמנם התסמינים המופיעים כתוצאה מהאלרגיה זהים ועשויים לדמות מחלה ויראלית, האלרגיה אינה כרוכה בהופעת חום.

IgE המיוצר בתגובה לפלישת האלרגן לגוף, גורם לשחרור מתווכים דלקתיים כגון היסטמין (וכימיקלים אחרים). אלרגיה מלווה בתסמינים הכוללים התעטשות, גירוי בעיניים, עיניים דומעות, נפיחות ודלקת של מערות האף, עלייה בייצור הליחה.

התסמינים משתנים בחומרתם בין הפרטים השונים. אנשים רגישים מאוד יכולים לחוות אדמומיות ופריחות נוספות. בנוסף, אלרגיות יכולות לגרום לגודש בסינוסים, אשר יכולים להוביל לכאבי ראש והתפתחות מיגרנות. הטיפול באלרגיה יכול להקל על המיגרנה. שני המצבים הרפואיים מצריכים טיפול נפרד.

מחקרים בתחום

מספר מחקרים שהוצגו בכנס שנתי העוסק בכאבי ראש בידי האגודה האמריקאית, מספקים ראיות חדשות המצביעות על הקשר הקיים בין המיגרנה ולאלרגיה- ריניטיס. מחקרים קודמים הוכיחו כי טיפול חיסוני (זריקות אלרגיה) למעשה מסייע בהפחתת תדירות כאבי הראש בחולים צעירים אשר סבלו מאלרגיות.

ההסבר נאוץ באחריות הגדולה הניטלת על העצב הראשי באזור הראש, אשר מספק פעילות עצבית מוטורית ותחושתית לראש, לפנים ולאיברים השוכנים באזור זה. העצב נושא דחפי כאב מקומיים אל עבר מערכת העצבים המרכזית ומקיף תאים המעורבים בתגובה האלרגית. מידע זה תומך בהנחה כי קיים קשר בין אלרגיה למיגרנות וכאבי ראש.

אחד המחקרים בתחום נעשה באמצעות סקרים ושאלות שנשלחו לאנשים הסובלים מאלרגיות. הסקרים נשלחו ל6008 משתתפים אשר ענו על הקריטריונים. הסקרים בחנו את תדירות הופעת כאבי הראש, השפעת המיגרנה על התפקוד היומי וגורמי האלרגיה.

קבוצות החולים אשר אובחנו עם אלרגיות דיווחו על הופעת כאבי ראש ומיגרנה בתדירות גבוהה יותר אשר הקשו על התפקוד היומי וגרמו להשבתה תפקודית. התוצאות הצביעו על כך שכאבי ראש הם תופעה נפוצה בקרב חולי ריניטיס. מיגרנה היא תופעה נפוצה יותר בקרב הסובלים מאלרגיה בהשוואה להופעת דיכאון או חרדה.

האם קיים קשר בין מיגרנות לאלרגיות מזון?

נתונים קליניים מציגים כי אלרגיה למזון עלולה לשמש כטריגר חוזר ונשנה, לכאבי ראש ומיגרנה במטופלים רבים. המנעות מצריכת המזונות המעוררים אלרגיה עשוי להקל על הופעת התסמין, ללא שימוש בתרופות. מומלץ לגשת לייעוץ רפואי אצל אלרגולוג.