גורמים

מהן האלרגיות הכי נדירות?


אלרגיות הכי נדירותאלרגיה היא תגובה חריפה של הגוף אשר נגרמת בדרך כלל בעקבות חומר מסוים אליו הגוף אלרגי, והיא מתבטאת בתסמינים מטרידים ולעיתים כואבים כגון שיעול, קשיי נשימה, כאבי בטן, עיטוש, גירוי בעיניים, פריחה או גירוי עור אחר ואפילו כוורות.


רוב האנשים אלרגיים למשהו. בין אם זוהי אלרגיה לקשקשי חיות מחמד, אבק, או אלרגיה עונתית. אלרגיה לאבקנים או סוגי מזון מסוימים, כגון גלוטן, היא תופעה די נפוצה בימינו, אך כאשר אדם אלרגי למשהו אחר, למשל לשמש, הוא חווה אלרגיה נדירה ומוזרה ביותר. כל אלרגיה מאובחנת ומטופלת באופן שונה על פי מצבו הבריאותי של האדם ורגישויות אחרות מהן הוא סובל. מאמר זה דן ברשימת האלרגיות הכי נדירות.

אלרגיה למים

אלרגיה זו מכונה אורטיקריה. זוהי אלרגיה נדירה ביותר אשר משפיעה על אחד מתוך 23 מיליון אנשים ברחבי העולם. רוב האנשים הסובלים מאלרגיה למים מרותקים לביתם. האדם רגיש ליונים הנמצאים במים שאינם מזוקקים, ולכן עליו להקפיד על זהירות יתרה בעת שתיית מים, או לשתות מים מזוקקים בלבד.

הסובלים מאלרגיה זו אינם יכולים לשחות, לטבול באמבטיה או ליהנות ממקלחת. אפילו הזעה גורמת לפריחה מכאיבה. כל מגע של הגוף עם המים, כולל מי גשם, גורם להתפוצצות גושים אדומים, כואבים ומגרדים אשר נרגעים רק לאחר שעתיים. מקלחת מהווה חוויה כואבת ועליהם לבצע אותה רק דקות ספורות בכל פעם.

אלרגיה לזרע

חוקרים מצאו כי חלק מהנשים אלרגיות לנוזל הזרע של בן זוגן. במקרים נדירים, התגובה האלרגית עלולה לגרום למוות. תסמיני האלרגיה מתבטאים בתחושת צריבה, נפיחות ואדמומיות. נשים מבלבלות אלרגיה זו לעיתים קרובות עם תסמיני מחלת מין.

אך החדשות הטובות הן כי המחלה בדרך כלל מטופלת באמצעות מומחים לאלרגיות, למרות שהטיפול עשוי להיות כרוך בזמן ממושך ומאמץ של הבנה וסובלנות מצד השותף ליחסי המין. הטיפול מפחית את רמת רגישות המערכת החיסונית של האישה כנגד הזרע.

רופאים עשויים אף ליישם דגימה מדוללת של זרע לנרתיק האישה מידי עשרים דקות, להגדיל את הריכוז בהדרגה במשך מספר שעות, או לתת זריקת אלרגיה המכילה כמויות קטנות של נוזל זרע במשך מספר שבועות. שתי טכניקות טיפול אלו דורשות מהאישה לקיים יחסי מין פעמיים או שלוש פעמים בשבוע על מנת לאמן את המערכת החיסונית.

אלרגיה לעץ

אלרגיה לעץ יכולה בהחלט להיות בעייתית. בעוד שאנשים מסוימים אלרגיים לסוגי עץ או נסורת ספציפיים, קיימים מקרים בהם אנשים אלרגיים לכל סוג של עץ בין אם מדובר באבק עצים או בעץ מוצק.

ביטויי האלרגיה מונעים מהאדם לגעת בנייר, להשתמש בעיפרון, לעסוק בנגרות או לטייל בטבע ולגעת בעצים. התסמינים העזים של האלרגיה גורמים לעור להיראות כאילו נשרף. ברוב המקרים גורמת האלרגיה לגירוי עור, שיעול, התעטשות וכוורות עור.

אלרגיה לשמש

אין זה נדיר כי אנשים סובלים מאלרגיה לשמש, אך לאלרגיה זו קיים סוג מיוחד, הנקרא סרפדת שמש. אלרגיה זו נדירה מאוד ומעט מאוד אנשים בעולם סובלים ממנה. במצב זה, חשיפה לקרינת אולטרה סגולה או UV, או לפעמים רק אור של שמש, גורם למקרה של סרפדת או כוורות אשר עלולים להופיע באזורים מכוסים וחשופים של העור.

המקומות הנפוצים ביותר בגוף הסובלים מהאלרגיה הם אזור ה-V של הצוואר, הגב, כפות הידיים, המשטח החיצוני של הזרועות והחלק התחתון של הרגליים.

תסמיני האלרגיה החמורים עלולים לגרום לנפיחות ושלפוחיות, גירוד, קילוף עור, חום, צמרמורות או חולשה. במקרים נדירים עלולה לגרום האלרגיה להלם.

לטיפול או הקלה על התסמינים ניתן להניח רטיות קרות על האזורים הפגועים, או למרוח ג’ל או משחה המכילים אלוורה לשם קירור העור. במקרים של תסמינים חמורים, יש לקבל טיפול רפואי מיידי בהתאם למצבו הרפואי של האדם ואלרגיות אחרות מהן הוא סובל.

אלרגיה לנשיקות

הרעיון כי נשיקות עלולות לגרום לתגובות אלרגיות בקרב בני אדם, נשמע אולי מצחיק, אך זוהי אלרגיה אמיתית, אם כי נדירה, אשר עלולה לגרום להתפתחות כוורות, פריחות, גירוד עיניים, שלפוחיות על העפעפיים, שפתיים נפוחות, צפצופי נשימה ומצוקה נשימתית.

נשיקה קטנה על הלחי אינה מהווה סכנה רצינית, אך נשיקות לוהטות עלולות להפעיל את האלרגיה. האלרגיה אינה נגרמת בשל מגע השפתיים או הלשון, אלא בשל פעולת הנשיקה הכרוכה בשיתוף רוק, חלקיקי מזון או חלקיקי תרופה הנשארים בפה, אשר גורמים לתגובה אלרגית בקרב מספר אנשים.

אלרגיה לפלסטיק

בימינו, קשה לדמיין כיצד אפשר להיות אלרגי לפלסטיק, המהווה מרכיב בפריטים יומיומיים נפוצים. ואכן, אלרגיה זו מטרידה ביותר. אדם הסובל מאלרגיה זו אינו יכול לשתות מבקבוקי מים, לאחסן מזון במיכלי פלסטיק, להרכיב סוגי משקפיים מסוימים, לגעת בכרטיסי אשראי או בכל חפץ או אביזר עשוי פלסטיק. האלרגיה מתבטאת בגירוי של פריחה, נפיחות, אדמומיות או גירוד.

אלרגיה לניקל

אם עגילים או שרשרת גורמים לגירוד או מפתחים פריחה, יתכן שהאדם סובל מאלרגיה לניקל. זוהי אחת מאלרגיות העור השכיחות ביותר, בין השאר היות וניקל משמש לכל דבר, החל מתכשיטים לטלפונים סלולאריים, ועד מטבעות, רוכסנים מסגרות משקפיים ועוד.

בדרך כלל ניתן להבחין בתסמינים בתוך שש שעות עד יממה לאחר החשיפה לחומר האלרגני. התסמינים כוללים גירוד, אדמומיות, כתמי פריחה, יובש, נפיחות עור ושלפוחיות אשר עלולות להישבר ולהתפתח לקרומים וקשקשים.

אם האלרגיה אינה מטופלת, העור עלול להפוך לכהה וסדוק. בדרך כלל מתרחשת הפריחה רק על החלק בעור הבא במגע ישיר עם ניקל. במקרים חמורים, הפריחה עלולה להתפשט. הזעה עלולה להחמיר את המצב.

הרופא יאבחן את האלרגיה לניקל מהתבוננות על העור ושאלות שונות. הוא יבצע בדיקת עור באמצעות החדרת כמויות זעירות של ניקל ואלרגנים אחרים על הגב העליון. אם האדם אלרגי לניקל, העור צפוי להראות תגובה לאחר יומיים. במקרים מסוימים, יהיה צורך בבדיקות נוספות.

ברגע שמתפתחת אלרגיה לניקל, היא נמשכת בדרך כלל כל החיים, אך ניתן להקל על התסמינים בעיקר באמצעות הימנעות ממגע עם אובייקטים אשר עלולים לגרום לתגובה האלרגית. לטיפול בתסמינים קלים ניתן למרוח קרם הידרוקורטיזון. לטיפול בתסמינים חמורים יותר, הרופא ירשום כדורי סטרואידים, כדורי היסטמין או קרם סטרואידים.

אלרגיה לטכנולוגיה מודרנית

אלרגיה זו נראית כמעט בלתי אפשרית בימינו. יחד עם זאת, חלק מהאנשים המשתמשים בטכנולוגיה מודרנית כגון סוגי מחשבים שונים, טלפונים סלולאריים, ומחשבי כף יד, מתלוננים על גודש באף, התעטשויות, גרוד ואפילו כאבי ראש לאחר שימוש במכשירים טכנולוגיים שונים. מחקרים מצאו כי מסכי מחשב וחלקים אחרים של אביזרים טכנולוגיים מכילים חומר כימי הנקרא פוספט, אשר משמש כמעכב בעירה.

אלרגיה לקור

לא הרבה אנשים אוהבים קור, אך אנשים מסוימים אלרגיים אליו. אלרגיה זו מכונה תסמונת משפחתית קרה או סרפדת קור. האלרגיה נגרמת בשל טמפרטורות מזג אוויר קרות. הקור מפעיל שחרור היסטמין בגוף אשר גורם למצב הלם בגוף, פריחות בעור, כוורות, אודם ונפיחות. מצב זה עלול להיות קטלני, במיוחד אם אינו מאובחן. רוב הסובלים מאלרגיה זו אינם יכולים לשחות בבריכה קרה או להתקלח במים קרים.

אלרגיה להלבשה תחתונה

אלרגיה זו היא בעייתית ביותר ומתבטאת בפריחות, גרוד ואפילו שלפוחיות. אנשים הסובלים מהאלרגיה יכולים לטפל במצב במהירות ובקלות, ולהקפיד ללבוש רק בגדים תחתונים עשויים פוליאסטר או כותנה. הפתרון הטוב ביותר למניעת אלרגיה זו היא להשתמש בהלבשה תחתונה באיכות גבוהה ותחתונים עמידים לחיידקי עור. במקרים של תגובות קשות, יש להתייעץ עם רופא עור.

אלרגיה לנעליים

זוהי אלרגיה ממנה סולדות נשים רבות. שכן, היא גורמת לסובלים ממנה תסמינים גופניים אשר נעים בין דלקת לעור סדוק, ועד לכאבים. האלרגיה נגרמת באמצעות הדבקים, השרפים וחומרים אחרים אשר משמשים לייצור נעליים, ועלולים לגרום לזיעה אשר רק מחמירה את המצב.

על מנת להתגבר על האלרגיה, מומלץ לטפל בה באמצעות תהליך של ניסוי וטעייה או ערנות להקפדה על לבישת גרביים על מנת להגביל את מגע העור עם החומרים האלרגנים.

אלרגיה לשוקולד

אנשים מסוימים אינם יכולים לחיות בלי שוקולד, אך אחרים אינם יכולים לחיות איתו. אלרגיה לשוקולד היא נדירה וגורמת לתגובות אלרגיות המתבטאות בכאבי ראש, כוורות או קשיי נשימה. האלרגיה נגרמת בשל רגישות לחלק ממרכיבי השוקולד כגון חלב, אגוזים, לציטין וסויה.

אלרגיה לאוכל ושתייה

אלרגיה זו היא כה נדירה, שאין לה אפילו שם רפואי. אדם עלול לסבול מאלרגיה זו בעת בליעת כל דבר מלבד מים, קרח ומותג ספציפי של לימונדה. האלרגיה מתבטאת בכאבי קיבה קשים וכואבים, כולל הקאות וכיבים, והיא מצריכה אשפוז בבית חולים. על מנת לצרוך את החומרים המזינים להם אדם זקוק, הוא צורך כעשרים נוסחאות האכלה ביום דרך צינור, ועליו להקפיד על שליטה עצמית בנוגע לכמות מדהימה של אוכל אמיתי.

סינדרום הפנקייק

אנשים הסובלים מאלרגיה זו חווים תסמינים כגון נזלת, אסטמה, דלקת הלחמית או כל שילוב של מצבים רפואיים אלו. במקרים חמורים, עלולים התסמינים להתבטא בקוצר נשימה, הקאות, צפצופי נשימה, שיעול, גרדת או פריחה בעור. התסמינים מופיעים בדרך כלל בתוך עשר דקות עד 45 דקות לאחר הבליעה. רוב הסובלים מאלרגיה זו הם בני נוער או מבוגרים צעירים.

אלרגיה לעשן סיגריות

אנשים שנחשפים לעישון פסיבי מגבירים את הסיכון לפתח מחלה נשימתית, אסטמה ואלרגיה. עשן הסיגריות פוגע בשלמות שכבת האפיתל בריאות ומקל על חדירת אלרגנים דרך מנגנוני ההגנה המולדים בתוך הריאות. תסמיני האלרגיה דומים לאסטמה ומתבטאים בקוצר נשימה, צפצופי נשימה, שיעול ותפקוד ריאות לקוי.