תסמינים

תסמין לאלרגיה – סחרחורת


תסמין לאלרגיה - סחרחורתמספר אלרגיות מאופיינות בסחרחורות כאחד מהתסמינים שלהן.


החיבורים הראשונים בין אלרגיות וסחרחורות הם מצבים רפואיים רבים, אשר משפיעים על האוזניים וחצוצרת השמע בתוכן, החיוניות לשמירת האיזון בגוף.

סחרחורות עלולות אף להיות תוצאה של עבודה מאומצת של הגוף להגן על עצמו מפני אלרגנים. טיפול בלחץ באוזן וגודש בחזה ובאף, מקל גם על האלרגיות וגם על הסחרחורות שנגרמות באמצעותן.

הגורמים לסחרחורות

אלרגיות משפיעות בדרך כלל על התפקוד התקין של חצוצרת השמע, המסדירה את האיזון בגוף. כאשר הצינור המחבר את האוזן התיכונה ללוע מתפקד כראוי, חצוצרת השמע מנקזת ליחה מהאוזן התיכונה. אם הצינור מתנפח עקב אלרגיות, הליחה נלכדת, ואינה מסוגלת יותר לאזן את הלחץ באזור, ובכך לשמור על האיזון בגוף. זהו הגורם הנפוץ המתבטא בסחרחורת כתסמין לאלרגיה.

כאשר אדם מתחיל לחוות תסמיני אוזניים, ובכללם תחושה מטרידה שגורמת ל’סתימת’ האוזניים וקושי בשמיעה, המצב נגרם בגלל שצינור השמע חסום. תסמין הסחרחורת מתבטא בקרב אנשים שסובלים מאלרגיות, הצטננויות ודלקות בסינוסים.

ניתן להבחין בקלות בין תסמין סחרחורת כתוצאה מאלרגיות לבין מצב רפואי חמור יותר. במצב של סחרחורת כתוצאה ממצב רפואי חמור, אדם חש כאילו הוא עומד להתעלף, ולא רק כאילו החדר מסתובב סביבו. שכיבה בדרך כלל פותרת סחרחורת, לפחות אופן זמני.

כאשר המערכת החיסונית תוקפת את האלרגן, הגוף עובר למצב של הגנה. ההתקפה מתפרצת כאשר האוויר מתמלא לפתע עם חלקיקים המכונים אלרגנים, שגורמים לגוף להיכנס להלם ולבצע הילוך הגובה מתוך ניסיון להילחם בחדירה. ההלם הכפול של אלרגנים ועוצמת תגובת הגוף אליהם, גורמים לסחרחורת.

טיפול בסחרחורת כתוצאה מאלרגיה

חשוב לציין כי בעוד שסחרחורת עלולה להיות מתישה, היא ניתנת לטיפול. הרופא מבצע מגוון בדיקות על מנת לקבוע את הגורם, ואם האבחון קובע קשר לנזלת אלרגית, ניתן טיפול מתאים. היות וסחרחורת עלולה להיות קשורה לבעיות רציניות יותר, חשוב לפנות במהירות האפשרית לקבלת טיפול.

קיימות מספר שיטות טיפול המקלות על סחרחורות שנגרמות באמצעות אלרגיות. אנטיהיסטמינים, חומרים נוגדי גודש ותרסיסים לאף מקלים על גודש באף וחסימת אוזניים ומעברי האף, ובכך מסייעים לגוף להתאזן באופן יעיל יותר. סטרואידים בשאיפה מקלים אף הם על התסמינים.

הימנעות מהאלרגנים שגורמים לסחרחורות הם הטיפול הטוב ביותר. כאשר האלרגיות הן למזונות, יש להימנע לחלוטין מהפריטים האלרגניים, וקיים צורך בשינוי תזונתי. מומלץ להקפיד על דיאטה ללא גלוטן או דיאטה נטולת חיטה, אך למרבה המזל קיימות אפשרויות רבות העונות על צרכים תזונתיים אלו. הרופא מפקח על תסמיני מחלת צליאק, צורה חמורה יותר של חוסר סבילות לגלוטן, המחייבת הימנעות מוחלטת מגלוטן בתזונה. בנוסף, הרופא עוקב אחר סיבוכים בריאותיים אחרים.

אם האלרגיה נגרמת כתוצאה מחלקיקים הנישאים באוויר, מטהר אוויר הודף אותם ומונע את הסחרחורות הקשורות בהן. אלרגיות לאבקה הן גורם נפוץ לסחרחורות ויש להימנע משהות ממושכת בחוץ בחודשים בהם ספירת אבקת הפרחים היא גבוהה. ניקיון יסודי של הבית מאבק מונע אף הוא חוסר נוחות הקשור לאלרגיה כלשהי, כולל סחרחורות.

טיפול לטווח הארוך מטפל באלרגיה שגורמת לתגובת היסטמין. המטופל מקבל תרופות מרשם לשימוש יומיומי, או שהוא מקבל זריקות נגד אלרגיה שפותחו במיוחד לטווח הקצר, על מנת לספק תוצאות לטווח הארוך.

בעת קבלת זריקה נגד אלרגיה החומר האלרגן מוזרק לגוף, ובמשך הזמן, הוא גורם להפחתת רגישות הגוף לאלרגן. באמצעות הגדלה הדרגתית של המינון, הגוף מתאים את עצמו בהדרגה, ובמשך הזמן, התסמינים מופחתים.

בעוד שסחרחורת היא מצב בעייתי, כאשר אלרגיות הן הגורם העיקרי לתסמין זה, הטיפול מפחית עד מעלים את התסמינים. המפתח לטיפול מוצלח הוא קביעת הגורם לסחרחורת וטיפול בו ולא בתסמין עצמו.