גורמים

אלרגיה לפיסטוק


אלרגיה לפיסטוקהפיסטוק נקרא בשפה העברית “אלת הבטנה” והוא שייך למשפחת האגוזים מסוג קשיו וגם לפרי מנגו. הפיסטוק ייחודי מבין כל משפחות האגוזים מכיוון שהוא היחיד בצבע ירוק. הצבע מעיד על כך שהפיסטוק מכיל כלורופיל שהוא החומר אשר נמצא בעלים ירוקים והוא בעל תפקיד חשוב מאוד בכל תהליך הפוטוסינתיזה שבו אנרגיית השמש מייצרת חמצן וסוכר. יש אומרים שככל שהצבע הירוק של הפיסטוק בוהק יותר וחזק יותר, כך האיכות של האגוז גבוהה יותר.


מבחינה תזונתית הפיסטוק מכיל מרכיבים שמעניקים לגוף אנרגיה רבה. 52% מהפיסטוק הם שומנים טובים כולל אומגה 3, 26% ממנו הם חלבונים וכל השאר הם ויטמינים ומינרלים- ויטמינים B1 ו-B6, ברזל, אבץ וסידן.

בנוסף לכל היתרונות שיש לפיסטוק מבחינה תזונתית, ישנם גם כמה חסרונות כמו קלוריות רבות, מה שגורם לעלייה במשקל וגם התפתחות של תגובות אלרגיות ורגישויות שונות.

תסמיני האלרגיה לפיסטוק

אלרגיה לפיסטוק מקורה באלרגיה לחלבונים מסוימים שקיימים בו ובשאר סוגי האגוזים – פקאן, אגוזי לוז, אגוזי מלך, מקדמיה וכדומה. אלרגיה זו אינה חולפת עם השנים והיא עלולה לגרום לתגובות אלרגיות ברמות שונות, החל מהרמה הקלה ביותר עד הרמה החמורה ביותר.

האלרגיות עלולות להתפתח באופן מהיר מאוד ולהביא לשוק אנפילקטי. תופעה זו היא תגובה אלרגית מוגזמת וקיצונית של הגוף לחומרים שהוא לא מכיר. בתגובה לחומר/ים אלה הגוף מפתח שרשרת של תגובות כאשר בסופה מופיעה התגובה המוגזמת. במקרים קיצוניים במיוחד התגובה של הגוף אינה נשלטת, היא הופכת לחמורה במיוחד ומערכות רבות בגוף קשורות אליה. אם מצב חמור זה לא מטופל באופן מידי, האדם אשר סובל מהאלרגיה עלול למות.

תסמיני האלרגיה לפיסטוק יכולים להיות קלים מאוד כמו פריחות אדמומיות על גבי העור, גירודים בעור, דמעות בעיניים ונזלת, והם יכולים גם להיות קשים מאוד כמו נפיחות באזור הפנים ובלוע, קוצר נשימה ואפילו תגובות קיצוניות ומסוכנות כמו אובדן הכרה שעלול לגרום למוות.

כיצד למנוע תגובות אלרגיות?

אנשים שאלרגיים לפיסטוק סובלים מן האלרגיה כאשר הם אוכלים אותו, נוגעים בו ואפילו שואפים אותו כאשר הוא נמצא בתוך מזונות כמו סלטים, עוגות, מאפים שונים, יחד עם פיצוחים מסוגים אחרים, קפה ועוד.

חשוב שאנשים אשר אלרגיים לפיסטוק יתרחקו מכל סוג של מזון, ממתק או משקה שמכיל פיסטוק, ובמידה ומרכיבי המזון אינם ידועים, מומלץ לקרוא היטב את תוויות האזהרה ולראות אם אכן נמצא בהם פיסטוק.

טיפול באלרגיה לפיסטוק

הטיפולים שישנם כיום לאלרגיות לאגוזים בכלל ולפיסטוק בפרט הם טיפולים שמיועדים להקל על הסימפטומים כאשר הם מתפתחים, כולל מצבים קיצוניים כאשר הגוף מגיב בשוק אנפילקטי.

אין שום טיפול כיום אשר מטפל בבעיית האלרגיה. מה שמומלץ וחשוב לעשות הוא להימנע באופן מוחלט מכל גורם אלרגני שעלול לגרום להתפתחות האלרגיה (כפי שציינו בפסקה הקודמת). אלרגיה לפיסטוק מגבילה בצורה מסוימת את התנהגות האכילה של האנשים האלרגיים אבל ניתן לשלוט עליה.