גורמים

האם אתם אלרגים לפרג?


האם אתם אלרגים לפרג?אלרגיה לפרג היא אחת מאלרגיות האגוזים הנפוצות השכיחות ביותר בקרב תינוקות ומבוגרים. קשה מאוד להימנע מאלרגיה זו היות ורוב המאפים והמאכלים המתובלים כוללים חלבוני פרג.


אלרגיה זו עשויה להיות קשורה לאלרגיה לחלבונים נוספים, ולכן אם פריט מזון מכיל חלבון זהה לחלבון המפעיל את הגירוי, תתרחש תגובה אלרגית לאחר האכילה. לכן, יש לבדוק את רשימת מרכיבי כל מוצרי המזון.

לפרג יש יתרונות בריאותיים רבים לעור. הוא משפר את טעם המנות ואת תפקוד העיכול. מריחת פרג על העור מאפשרת הסרת זיהומים והענקת לחות לעור יבש. אך למרות יתרונות יוצאי דופן אלו, חלק מהאנשים סובלים מתופעות מטרידות הקשורות לאכילת פרג.

הגורמים לאלרגיה לפרג

התגובה האלרגית מופעלת כשחלבון הפרג בא במגע עם הגוף. המערכת החיסונית נלחמת בחומר זה, אותו היא מחשיבה כ”זר”, ומשחררת נוגדני היסטמינים. תגובת הגוף לחלבוני הפרג ותוצאות פעולת ההיסטמינים מתבטאת בתסמינים שונים.

תסמיני אלרגיה לפרג

תסמיני אלרגיה זו נעים בין מתונים עד מסכני חיים. בעבר, מקרי אלרגיה זו היו נדירים, אך בהדרגה התחילו המקרים להתרבות בתקופה האחרונה. בשל הערך התזונתי שלו, מנות ומוצרים רבים משתמשים בזרעים אלו. מוצרי שמן שחולצו מהזרעים, עלולים לעורר תגובה אלרגית.

אז אם אדם אלרגי לאגוזים, עליו להתרחק מכל פריטי המזון הקשורים למשפחת מזונות אלו, ולהתייעץ עם הרופא לגבי החלופות. התסמינים כוללים:

 • אקזמה.
 • נפיחות הפנים.
 • תחושת עקצוץ וצריבה בשפתיים ובפה.
 • פריחה על השפתיים.
 • נפיחות הגרון.
 • כוורות עור.
 • כאבי בטן.
 • שלשולים.
 • בחילות.
 • שיעול ותסמינים דמויי אסטמה.
 • אנפילקסיס.

התגובה האלרגית החמורה ביותר היא אנפילקסיס, המהווה סכנת חיים הפוגעת בנשימה וגורמת לירידה משמעותית בלחץ הדם והשפעה על קצב הלב. אנפילקסיס עשוי להתרחש בתוך דקות מהחשיפה לפרג, ועלול להיות קטלני, לכן יש לטפל בו עם זריקת אפינפרין.

איך מאבחנים אלרגיה לפרג?

עם התפתחות התסמינים, יש להתייעץ עם הרופא ולקבל אבחון. התעלמות רציפה מהתסמינים והמשך צריכת פרג עלולה להוביל למצבים מורכבים. רופא משפחה או מומחה לאלרגיות בודק בפירוט את ההיסטוריה הרפואית המשפחתית והאישית, שואל את המטופל שאלות רבות לגבי אופי התסמינים, ומחליט, על סמך הממצאים, על הבדיקות אותן יש לבצע, אם בכלל.

הבדיקה הנפוצה ביותר כוללת הצבת מרכיבים שונים על העור כדי לאשר את נוכחות האלרגן הפרטני, ובהתאם לתגובות, נקבעת תכנית הטיפול. לאחר בדיקת ההיסטוריה האישית והמשפחתית, הבנת מאפייני התסמינים ובדיקת העור, הרופא עשוי להזמין בדיקות דם, אם הממצאים אינם חד משמעיים.

בדיקות אלו מציינות אם קיימים אימנוגלובולינים E פרטניים של מזון (IgE), שהם נוגדנים הנוכחים בגוף.

טיפול והתמודדות עם אלרגיה לפרג

התגובה האלרגית מופעלת כשאדם חוזר על צריכת המזון המגרה את התגובה האלרגית. במקרים נדירים, האלרגיה עשויה להתעורר במגע הראשון. אחת השיטות הקלות ביותר להימנע מאלרגיה לפרג, היא להתרחק ממנה.

לכן, יש לבדוק את רשימת מרכיבי המזונות ולבקש במסעדות הסברים לגבי תכולת מרכיבי המנות, במידת הצורך. במקביל, יש להתייעץ עם הרופא לגבי חלבונים זהים אחרים העלולים לגרום לתגובה אלרגית.

לא כל אדם שחווה תסמינים לאחר אכילת פרג, צריך להימנע ממנו לחלוטין. אנשים מסוימים, למשל, חווים גרודים בפה ובגרון לאחר אכילת הפרג, והתופעה עשויה להעיד על תסמונת אלרגיה אוראלית, שהיא תגובה לאבקה ולא למאכל עצמו.

מערכת החיסון מזהה את האבקה וחלבונים זהים באוכל, ומבצעת תגובה אלרגית כלפי המזון. האלרגן נהרס באמצעות חימום המזון, וכך ניתן לאכול אותו ללא כל בעיה. אנטי היסטמינים עשויים להעניק הקלה מיידית בתסמיני האלרגיה.

יש להתייעץ עם הרופא לגבי תרופות להקלה במצב חירום. מומלץ ליידע את בני המשפחה והחברים לגבי האלרגיה, כך שיוכלו להימנע מהגשת מזונות המכילים פרג, ולסייע במקרה חירום.