גורמים

אלרגיה לפרעושים


אלרגיה לפרעושיםהעור מהווה את המחסום העיקרי בין הסביבה הפנימית של הגוף לבין הסכנות הטמונות בסביבה החיצונית. הקצב המהיר של ייצור תאים חדשים בעור עשוי לפצות על אובדן משמעותי של שחיקה, פציעה ופיתוח אלרגיות, אך ברוב התופעות ניתן לטפל.


אלרגיה לפרעושים בקרב בני אדם

העור האנושי מהווה יעד לפרעושים וקרציות המפתחים דרכים לעקוף את שכבת האפידרמיס הדקה, במיוחד באזור הצלעות והבטן, ולכן הם מתמקמים בדרך כל באזורים אלו. הפרעושים יכולים לחדור בקלות את העור בעזרת מנגנון מציצת הדם שלהם, על מנת לגשת לרשת העשירה של כלי הדם בדרמיס.

כאשר הגוף מפתח אלרגיה לפרעושים, נגרם נזק לרקמות ודלקת עלולה להתפתח כתוצאה מזיהומי חיידקים נפוצים המשיגים דריסת רגל על הפצעים. האלרגיה גורמת לגירודים, וגירוד כרוני משפיע אף הוא על חלק מהאפידרמיס.

אלרגיה לפרעושים בקרב חיות

האלרגיה לפרעושים מתחילה עם רוק הפרעוש, המכיל חומרים אנטיגנים רבים כגון חומצות אמינו, תרכובות ארומטיות, פוליפפטידים וזרחן. הבעלים של חיות מחמד יכולים להבדיל בין התגרדות רגילה של חיית המחמד שלהם, לבין התגרדות כרונית המאופיינת בתסמינים תכופים של גירוד עז, לעיסה, ליקוק ונשיכה באופן מוגזם המעיד על אלרגיה לפרעושים.

שישים ואחד אחוזים מהכלבים האלרגיים לפרעושים, מפתחים סימנים קליניים בין גילאי שנה לשלוש שנים. עם העלייה בגיל והחשיפה המתמשכת לפרעושים, מידת הרגישות עשויה לדעוך.

אלרגיה לפרעושים בכלבים בגילאי פחות מחצי שנה היא נדירה היות והמערכת החיסונית שלהם עדיין אינה כשירה באופן מלא. טיפוח קפדני של חיות המחמד מונע הגעת פרעושים.

פרעושים אינם מתרבים על כלבים. הם מפקידים את ביציהם בסביבה, כולל על בני האדם המטפלים בבעלי החיים, וזוחלים בסביבה.

תסמינים לאלרגיה לפרעושים

בדרך כלל האלרגיה לפרעושים מתבטאת באמצעות חטטים, עור מקולף, כתמים וסימנים על העור בעיקר על הבטן וסביב הטבור. ניתן לאבחן את האלרגיה על בסיס הגיל והופעת התסמינים הכוללים גירוד מאסיבי והימצאות פרעושים על העור. האבחון לאלרגיה עשוי להיות מאושר עם בדיקת עור מיוחדת.

כיצד מטפלים באלרגיה?

הטיפול לתגובה האלרגית מבוסס על חומרת התסמינים והימשכותם, והוא עשוי לכלול טיפולים תרופתיים, שמפו מיוחד, סטרואידים, אנטי היסטמינים, אנטיביוטיקה וחומצות שומן.

יעילות השפעת הזריקות לשם טיפול באלרגיה וברגישות היתר לפשפשים, עדיין שנויה במחלוקת, למרות ההקלה שהן מספקות על התסמינים. הטיפול היחידי האמיתי לבעלי חיים ולבני אדם היא שמירה על ניקיון הבית, טיפוח הגוף והקפדה על כללי היגיינה אישיים.

בעוד שחומרים אשר נועדו לקטילת פרעושים יעלים במידה מסוימת, הכרחי אף להרוג את כל שלבי החיים, כלומר, לטפל בסביבת הכלב והבית. יש להשתמש בתרסיסי חצר, כביסה בהרתחה או החלפת מצעים תכופה על מנת למנוע את הופעת הפרעושים. על הבעלים של חיות מחמד ללמוד על שיטות להדברת פרעושים על מנת למנוע את התופעה.

מהם הסיכונים?

אלרגיות לפרעושים גורמות לגירודים עזים המהווים מטרד לבעל החיים ולבעליו ועלולים אף לגרום לפציעות עור, דלקות עור קשות והתפתחות קרחות.

כאשר בעל חיים נגוע בפרעושים מנקה את פרוותו באמצעות ליקוק, הוא בולע פרעושים ועלול להידבק בתולעים כתוצאה מכך.

כיצד ניתן להימנע מאלרגיה לפרעושים?

קיים מגוון רחב של תכשירים זמינים למניעת פרעושים. טיפול המניעה המומלץ לכלבים הוא תכשיר Adyantix, אשר פועל על פרעושים וזמין באמצעות אמפולות אותן מטפטפים על העורף. החומר מתפזר על פני כל הגוף ומגן על הכלב מפני פרעושים. השפעת הטיפול אורכת כחודש ימים.

על חתולים מומלץ להשתמש בתכשיר אדוואקט הזמין באמפולות, או ב’רוולושיין’. ניתן אף להשתמש בקולר ‘קילטיקס’ אשר משמש הגנה במשך חצי שנה.

בנוסף לטיפול מניעה חיצוני, ניתן להשתמש בזריקה אותה מבצע הווטרינר. חומר הזריקה קטל את הפרעושים ומשמש אף כטיפול מניעה במשך כחודש.

ראו גם:
אלרגיה לעקיצת נמלים