גורמים תינוקות

אלרגיות בקרב ילדים תאומים


אלרגיות בקרב ילדים תאומיםתגובה אלרגית היא למעשה התעוררות של מערכת החיסון לפעולה, על רקע חומר כלשהו שלא נחשב באופן רגיל למסוכן או כזה המעורר איום על הגוף (בשונה מחיידק, וירוס, בקטריה וכדומה).


קיומה של אלרגיה אינו נחשב לדבר מה נדיר או מיוחד, הערכות מדברות על כעשרה אחוזים לפחות מהאוכלוסייה הכללית הסובלים מרגישות מסוימת ברמה של אלרגיה ויש הטוענים שלמעשה מדובר במספר כפול של אנשים ואפילו יותר.

בשל הטענה כי לאלרגיה יש רקע לא רק סביבתי אלא גם גנטי, מעניין לענות על השאלה – מה קורה בקרב ילדים תאומים. ובמילים אחרות, האם כאשר אחד מהתאומים מאובחן כסובל מאלרגיה מסוימת, יש סיכוי גבוה מהרגיל שגם התאום השני יסבול ממצב דומה?

אלרגיה וגנטיקה

חומרים הגורמים לאלרגיה עלולים לגרום לתגובה מגוונת. יש שיחוו התקף אסטמה או קשיי נשימה אחרים. יש שחווים כאבי בטן או שלשול. עשויה להופיע פריחה על העור, נזלת או דמעות. ידועה גם תופעה המכונה אסטמה של העור – מעין פריחה המופיעה גם בקרב תינוקות בני יומם.

אך מה לגבי ההיבט הגנטי של האלרגיה? האם מאותם סימפטומים יסבלו בסבירות גבוהה בני משפחה אחת? על פי הממצאים של המחקר העדכני, עולה כי כאשר אחד מההורים סובל מאלרגיה כלשהי, הסיכוי שצאצא יסבול מאותה אלרגיה עולה על אחד לשתיים.

ומה לגבי אלרגיות בקרב תאומים? כאן התמונה ברורה אפילו יותר. במידה ואחד התאומים אלרגי לחומר מסוים, למשל לתות שדה, הסיכוי שתאום (תאום זהה) יסבול מאותה האלרגיה מגיע לשישים ואפילו שבעים אחוזים.

אלרגיות אחת ואלרגיות מרובות

מלבד אלרגיה למזונות שונים, כאשר מהידועים ביותר הם אלרגיה למוצרי חלב, אגוזים או תותים, נפוצות מאוד תגובות אלרגיות למגע או בשאיפה של אבקנים. ישנם אנשים המגלים רגישות גבוהה לאבק, לעקיצות של חרקים (בעיקר דבורים), לתרופות (לרבות אנטיביוטיקה) ואפילו למתכות.

על הורים לתאומים שאחד מהם סובל מאלרגיה להקדיש תשומת לב גם לאח או לאחות התאומה, שכן תגובות אלרגיות יכולות להגיע בעוצמה שונה ולעיתים גם באופן שונה מעט. זאת ועוד, לצד אנשים הסובלים מאלרגיה לחומר אלרגני יחיד, ידועים גם מצבים שבהם האלרגיה מתעוררת בתגובה לכמה וכמה חומרים שונים. למשל, בהחלט יתכן שקיימת אלרגיה גם לאבק וגם לפירות מסוימים.

אבחון האלרגיה – באמצעות חשיפה

לעיתים, קל להורים לזהות שילדיהם התאומים סובלים מאלרגיה, אך לא ברורה להם הסיבה לכך. לעיתים, די ברור מהי הסיבה ויש גם כאלה שלא בטוחים האם אכן שני התאומים סובלים בדיוק מאותה האלרגיה ולאותו גורם. יש כיום כמה דרכים שבעזרתם ניתן לאתר באופן ברור למי האם קיימת אלרגיה ובמידה וקיימת – מהו בדיוק הגורם לה.

דרך אחת לצורך אבחון היא לחשוף את העור של התאומים לחומרים שונים, עם עדיפות לחומרים שמעוררים תגובה אלרגנית בסבירות גבוהה. החשיפה נעשית ברובד התת עורי ולאחר מכן בדיקה האם נוצרה ראיה לתגובה דלקתית – פריחה, התנפחות וכדומה.

אפשרות נוספת היא לבדוק מה ריכוזם של הנוגדנים בדם – כאשר רמה גבוהה תעיד על קיומה של אלרגיה. ניתן גם לבצע בדיקה באמצעות חשיפת הילדים לאבק, אבקנים וכדומה, בדרך של שאיפה.

ניתן לחסן מפני אלרגיה

הטיפול באלרגיה בקרב תאומים זהה לטיפול המקובל. ניתן להיעזר בתרופות שנקראות אנטיהיסטמינים או מתן סטרואידים כאשר התגובה האלרגית מאוד חזקה. עם זאת, ניתן לנקוט בדרך שהיא מעין “חיסון” – הרגלת הגוף באופן הדרגתי “לחיות בשלום” עם אותם גורמים מחוללי אלרגיה. החשיפה חייבת להיות מאוד איטית ובמנות קטנות, על מנת שלא לגרום לנזק.