טיפול

אריוס לטיפול באלרגיה


אריוס לטיפול באלרגיהאריוס היא תרופה אנטי אלרגית שלא גורמת לנמנום או לעייפות, אלא מסייעת לשלוט בתגובה האלרגית והסימפטומים שלה. התרופה מקלה על התסמינים הקשורים בנזלת אלרגית (דלקת של מעברי האף הנגרמים על ידי אלרגיה, למשל, קדחת השחת או אלרגיה לקרדית האבק). תסמינים אלה כוללים התעטשות, נזלת או גרד, ועיניים אדומות ודומעות.


כמו כן, אריוס משמשת גם כדי להקל על הסימפטומים הקשורים באורטיקריה (מחלת עור הנגרמת על ידי אלרגיה). ההקלה בחומרת והופעת התסמינים יכולה להימשך יום שלם ועוזרת לחזור לפעילות הרגילה היומיומית.

למי מיועד הטיפול באריוס?

האריוס משמשת בכדי להקל על הסימפטומים של נזלת אלרגית או סרפדת (אורטיקריה). התרופה ניתנת רק באמצעות מרשם. מבוגרים ובני נוער (מגיל 12 ומעלה) לוקחים בדרך כלל טבליה אחת פעם ביום. לגבי משך הטיפול, הרופא יקבע את סוג הנזלת האלרגית ממנה החולה סובל ואת השפעת התרופה.

אם הנזלת האלרגית מופיעה לסירוגין (נוכחות של הסימפטומים המופיעים פחות מ 4 ימים בשבוע או פחות מ -4 שבועות), הרופא ימליץ על לוח זמנים של טיפול שיהיה תלוי בהערכה של היסטורית המחלה. אם הנזלת האלרגית מתמשכת (נוכחות של סימפטומים המופיעים במשך 4 ימים או יותר בשבוע ובמשך יותר מ 4 שבועות), הרופא עשוי להמליץ ​​על טיפול לטווח ארוך יותר.

לאורטיקריה, משך הטיפול יכול להשתנות ממטופל למטופל, כך שיש לעקוב אחר הוראות הרופא. יש ליטול את התרופה על פי המינון שנקבע, למרות שלכאורה אין תופעות לוואי או סיכונים בלקיחת מנת יתר.

הרכב התרופה

החומר הפעיל באריוס הוא desloratadine שהוא היסטמין. התרופה עובדת על ידי חסימת הקולטנים הנמצאים על ההיסטמין, המהווה את החומר שגורם לתסמינים האלרגיים. כאשר הקולטנים חסומים, ההיסטמין לא יוכל להשפיע, ולכן תהיה ירידה בחומרת התסמינים האלרגיים.

לאחר כשמונה ניסויים, נראה כי בנזלת אלרגית, חומרת הסימפטומים יורדת לאחר שבועיים של טיפול עם 5 מ”ג של תרופה. באורטיקריה, הירידה בחומרת הסימפטומים הייתה לאחר כשישה שבועות של טיפול באריוס. התרופה אושרה לשיוווק לאחר שנראה כי יתרונותיה רבים מחסרונותיה, וכי אין חשש בטיחותי בשימוש בה. התרופה זמינה בטבליות וסירופ בדרך כלל בריכוז של 5 מ”ג.

סיכונים ותופעות לוואי

אין לקחת את האריוס אם ידועה רגישות יתר לאחד ממרכיבי התרופה. כדאי לשים לב ולהיות בניטור רפואי אם ישנה ירידה בתפקוד הכליות. בדרך כלל, לאריוס אין קונטרה אינדיקציות עם תרופות אחרות, אולם יש ליטול אותה בשילוב של אוכל ושתיה.

במינון המומלץ, אריוס אינו צפוי לשבש את הערנות או לגרום לנמנום, כך שבדרך כלל אפשר לנהוג גם לאחר לקיחת התרופה. עם זאת, לעתים רחוקות מאוד אנשים שחווים ישנוניות לאחר לקיחת התרופה, צריכים לנסות להימנע מנהיגה או הפעלת מכונות כבדות. בנוסף, טבליות אריוס מכילות לקטוז, כך שבמקרה ויש אי סבילות לסוכרים מסוימים, יש להיוועץ עם הרופא ולדווח על בעיה זו.

בדומה לתרופות אחרות, גם אריוס עלול לגרום לתופעות לוואי. במבוגרים, תופעות הלוואי שנמצאו היו דומות לתופעות הלוואי כפי שהן נבדקו במבחני פלצבו. עם זאת, עייפות, כאב ראש ופה יבש הן תופעות הלוואי שדווחו בשכיחות גבוהה יותר, גם בקרב מתבגרים.

במהלך לקיחת התרופה, רק לעיתים רחוקות נראתה החמרה בתגובות האלרגיות (קשיי נשימה, צפצופים, גירוד ונפיחות). במקרים נדירים יותר דווחו תופעות לוואי אשר כללו מקרים של דופק מהיר, כאבי בטן, בחילות, הקאות, כאבי בטן, שלשול, סחרחורת, נמנום, חוסר יכולת לישון, כאבי שרירים, הזיות, פרכוסים, דלקת כבד ותפקוד כבד לא תקין.