תסמינים

תסמין לאלרגיה – דופק מהיר


תסמין לאלרגיה – דופק מהיראלרגיה או “רגשת” היא תגובה של מערכת החיסון לחומרים שבאופן שגרתי לא אמורים לעורר מחלה או תגובה שלילית.


באדם הבריא מערכת החיסון מגנה על הגוף מפני פולשים או מחוללי מחלה שונים ובזכות הפעילות התקינה שלה, הבריאות נשמרת, אך אלרגיה היא תופעה שמתרחשת כאשר הפעילות התקינה משתבשת ובהתאם לכך האלרגיה פוגעת בבריאותו של האדם.

לפי ההערכות העדכניות ביותר בין 12%-25% מבני האדם סובלים מאלרגיה בדרגות חומרה משתנות ונראה כי לנטייה לאלרגיה קיימים מרכיבים גנטיים מסוימים הגם שלא ברורים עד תום לחוקרים בתחום.

מהם התסמינים של אלרגיה?

ראשית חשוב להדגיש שהתסמינים משתנים מאוד מאדם לאדם וגם באדם עצמו בין התקף להתקף. חומרת התסמינים מושפעת באופן משמעותי מדרך החשיפה לאלרגן, מחומרת הרגישות ומסוג האלרגיה. כמו כן, התסמינים יכולים להתבטא במגוון של מערכות גוף שונות כגון:

 • מערכת הנשימה – ריבוי הפרשות בדרכי הנשימה, כיווץ של שרירי הנשימה ובצקות בדרכי הנשימה שיכולות להביא לחנק ואף למוות.
 • מערכת הדם – התקף אלרגיה יכול להתבטא בהרחבה מסיבית של כלי הדם, להוביל בעקבות כך לירידה חדה בלחץ הדם ובמקרים מסוימים אפילו לגרום לשוק אנפילקטי.
 • מערכת העיכול – שלשולים, הקאות, בחילות וכאבי בטן.
 • מערכת העור – פריחה, אדמומיות, נפיחות, גרד.

גורמים לאלרגיה

כפי שציינו, התגובה האלרגית מתרחשת בעקבות תגובה לקויה של מערכת החיסון לחומרים מסוימים. ישנו מגוון רחב בצורה בלתי רגילה של חומרים שיכולים להביא לתגובה אלרגית בבני אדם שונים. ישנם אנשים שאלרגיים לחומר אחד בלבד וישנם כאלו שאלרגיים לחומרים רבים.

להלן רשימה קצרה של חומרים אלרגניים נפוצים:

 • לטקס.
 • תרופות מסוימות (גלולות למניעת היריון, אספירין, אדוויל, אופטלגין ועוד).
 • חומרי מזון שונים (אגוזים, ביצים, תותים, בוטנים ועוד).
 • עקיצות חרקים (דבורים או צרעות למשל).
 • אבקנים של פרחים מסוימים.
 • מתכות מסוימות (כרום, ניקל או קובלט למשל).
 • חומרים כימיים שנמצאים למשל בתכשירי טיפוח וקוסמטיקה.
 • הפרשות של חרקים שונים כמו למשל קרדית האבק.

על מה עשוי להעיד דופק מהיר?

כל עוד התסמינים באים לידי ביטוי באופן מקומי או שאינם חמורים במיוחד, הרי שאין סיבה לדאגה. עם זאת, במקרה של הופעת תסמינים סיסטמיים, ישנה חשיבות עליונה לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי.

דופק מהיר וחלש הוא אחד מהתסמינים של מצב רפואי שנקרא אנפילקסיס. אנפילקסיס הוא למעשה תגובה אלרגית מהירה מאוד וקשה מאוד שבאה לידי ביטוי בפריחה מפושטת ומגרדת, בהופעת בצקת בפנים ובצוואר, בסרפדת, לחץ דם נמוך, קשיים בנשימה, עלפון ועוד. למעשה כל מצב של דופק מהיר בעקבות חשיפה לאלרגן שמלווה בתחושה כללית לא טובה, בפריחה עורית וסחרחורת צריך להדליק נורה אדומה.

כיצד מטפלים במקרים של דופק מהיר על רקע של חשיפה לאלרגן?

מאחר ומדובר על מצב שמחמיר במהירות רבה מאוד, ישנה חשיבות עליונה להגיש לחולים עזרה רפואית במהירות האפשרית וסמוך כלל האפשר לרגע החשיפה לאלרגן. בדרך כלל הנשמה מפה לפה לא מסייעת לחולים אך בכל מקרה בהיעדר אפשרות אחרת מומלץ לנסות להנשים את החולה.

במידה והחולה כבר עבר מקרה אחד לפחות של שוק אנפילקטי על רקע של אלרגיה, לרוב הוא יחזיק מזרק מיוחד שמכיל חומר בשם אפינפרין שיש להזריק במקרה הצורך. במידה והאלרגיה גורמת לחסימת קנה הנשימה, מדובר על פעילות שמצילה חיים.

אם מתרחשת ירידה של לחץ הדם, יש לתת לחולה דופמין או תרופות אחרות שמטרתן להעלות את לחץ הדם לרמתו התקינה ובמידה ומתרחשת היפוקסיה, יש לתת לחולה חמצן ובמקרים חמורים במיוחד לבצע אינטובציה. כמו כן, במצבים כאלו נהוג לעשות שימוש בחומרים אנטי היסטמינים ובסטרואידים במידת הצורך.

באופן כללי הדרך הטובה ביותר לטפל בהתקף אלרגיה קשה במיוחד היא להימנע ממגע עם האלרגן אליו החולה רגיש.