טיפול

דיאטת אלימינציה לסובלים מאלרגיה


דיאטת אלימינציה לסובלים מאלרגיהדיאטה זו אינה עוסקת בירידה במשקל, הפחתת קלוריות מיותרות או השלת מספר קילוגרמים עודפים. מטרת דיאטת אלימינציה היא להצביע על המזונות אליהם עדם עלול להיות רגיש או אלרגי. יש לשתף פעולה עם הרופא ולוודא את קבלת כל החומרים המזינים הדרושים לגוף.


שיטה זו אורכת מספר שבועות, ויש להימנע ממנה אם הייתה תגובה אלרגית חמורה, הנקראת אנפילקסיס. במצב זה, יש להבין בהקדם האפשרי מהו המזון המפעיל את האלרגיה כך שניתן יהיה להימנע ממנו. יש להתייעץ עם הרופא לגבי מצב זה.

האופן בו מתבצעת דיאטת אלימינציה

התכנית הנפוצה ביותר היא הסרת המזונות הפרטניים או מרכיביהם מהתזונה, החשודים כגורמים לתסמיני האלרגיה. מזונות נפוצים הגורמים לאלרגיה כוללים חלב, ביצים, אגוזים, חיטה וסויה. הרופא יפקח על דיאטה זו במשך מספר שבועות.

הצעד הראשון הוא הפסקת אכילת המזונות החשודים בגרימת האלרגיה. יש לקרוא בקפדנות את תוויות המזונות ולשאול במסעדות כיצד מוכנות המזונות. יש לנהל יומן מזון ולכתוב את כל המאכלים שנאכלו.

יש להקפיד לאכול מזונות אחרים המספקים את החומרים המזינים, כגון אכילת מאכלים מבוססים על טופו במקום מוצרי חלב. דיאטנית מסייעת בתכנון הארוחות. בשלב הבא ניתן להוסיף בהדרגה את המזונות החשודים, אחד בכל פעם. תהליך זה מסייע להבין בדיוק אלו מזונות נחשבים לבעייתיים.

בשלב הסופי מפסיקים שוב את אכילת המזונות הבעייתיים, אחד בכל פעם. הרשימה צריכה להיות קטנה יותר הפעם, והמטרה היא לקבוע אם התסמינים נעלמים לתמיד. יש לזכור שאדם עשוי להיות רגיש למזון אך לא אלרגי אליו.

הבנת דיאטת אלימינציה

מוצרי חלב דורשים דיון מעמיק יותר ממזונות אחרים. אנשים עשויים לסבול חלב גולמי אך לא מפוסטר, בעוד שאחרים יכולים לאכול יוגורטים או גבינות קשות, אך לא חלב פרה וגבינות רכות מחלב פרה.

אי סבילות בודדת של חלב מפוסטר נושאת יותר סיכוי לאי סבילות ללקטוז, מאשר אלרגיה לחלב. תחליפי חלב גולמיים או מתורבתים פותרים את הבעיה. אלרגיות למזונות מתבטאות באלרגיה למזון אחד או שניים, ולא לעשר או עשרים מזונות.

אם נראה שאדם סובל מאלרגיה למזונות רבים, בעיות מעיים אפשריות עלולות לסבך את המצב, כגון מעי דולף או מעי רגיז. ייעוץ מומחה מקצועי ברפואה אינטגרטיבית מטפל במצב. מומלץ להוסיף מאכלים מזינים כגון מוצרי חלב גלם וביצים בחזרה לתוך התזונה על מנת להשלים את החוסרים בהקדם האפשרי, אך יתכן שלא ניתן יהיה לעולם לאכול שוב לחם, פסטה וסויה, ואדם עשוי להיווכח שהוא מאושר בלעדיהם.

יתרונות

דיאטה זו מאפשרת זיהוי אלרגיות לחלב, גלוטן או דגים, הגורמים להתפרצות תסמינים. בעקבות גילוי המזונות הגורמים לאלרגיות, ניתן להכין רשימת מאכלים מותרים ואסורים, וליהנות מחיים בריאים. זוהי שיטה קלה להבנת אי סבילות למזונות. התכנית קצרה ומאפשרת הימנעות מבדיקות דם מורכבות ויקרות או דיאטת ניקוי רעלים קיצונית.

סיכונים ושיקולים

חשוב תמיד להתייעץ עם הרופא לגבי תזונת דיאטת אלימינציה, במיוחד בשל גורמי הסיכון האפשריים. מספר עדויות מדעיות מציינות שתזונה זו, המתבצעת באופן ממושך, עלולה לגרום לתגובות אלרגיות חמורות יותר בקרב חלק מהאנשים. אם אדם יודע שהוא סובל מאלרגיות מסוימות למזונות, עליו להתחיל להשיב מזונות אלו בהדרגה לתזונה, בפיקוח רופא.

הרופא מסייע אף במציאת פתרונות חלופיים למזונות הנעדרים מהתזונה להבטחת קבלת תזונה נכונה במהלך הדיאטה. לעיתים ניתן להתגבר על אלרגיות ולעיתים מתפתחות אלרגיות חדשות ככל שאדם מתבגר, אך עם הדרכה רפואית נאותה, ותשומת לב קפדנית לתזונה, ניתן לזהות ולהתמודד עם אלרגיות למזונות פרטניים וליהנות מאכילה ללא חשש.