טיפול

חדר מלח


חדר מלח הוא חדר הבנוי מלבנים העשויות מלח, ומשמש לטיפול במחלות נשימה ובאלרגיה של דרכי הנשימה. במשך שנים רבות, שמו לב שאנשים העובדים במכרות מלח כלל לא סובלים ממחלות נשימה, כנראה בגלל נשימת המלח לאורך השנים.


לאור העובדה הזו, ניסו במדינות שונות במזרח אירופה לחקות את התופעה באופן מלאכותי, ולהקים חדר מלח אותו ניתן יהיה להפעיל על מנת לטפל באנשים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה.

תופעת חדרי המלח הגיעה בשנים האחרונות גם לישראל, וחדשות לבקרים נפתח חדר מלח חדש שמבטיח שיפור מיידי במחלות קשות כמו אסטמה, נזלת אלרגית ובעיות נשימה נוספות.

השפעת המלח על הנשימה

המלח הוא חומר טבעי, המורכב מיוני נתרן וכלור, ובעל תכונות ביולוגיות חשובות מאוד. במהלך השהייה בחדר המלח, נושמים אוויר שרווי בחלקיקי מלח המגיעים למערכת הנשימה.

המלח הנשאף גורם לאפקט אוסמוטי, וגורם להוצאת הליחה והנוזלים מהריאה ובכך מקל על עומס הנוזלים ו”מנקה” את הריאות. לאחר שאיפת המלח, נראית הפחתה בכמות הכיח בריאות ודרכי האוויר נפתחות. בנוסף, מלח בריכוז גבוה הוא בעל תכונות אנטי בקטריאליות, והוא תורם לניקוי דרכי הנשימה מחיידקים.

חדר מלח – למי הטיפול מיועד?

חדר המלח מתאים כטיפול בכל האנשים הסובלים מבעיות נשימה, כמו אסטמה, נזלת אלרגית, דלקות ריאה כרוניות, סינוסיטיס, COPD וכל בעיה אחרת בדרכי הנשימה. בזכות האפקט המכייח, נוצרת תחושת של הקלה בנשימה לאחר ביקור בחדר המלח, ומושג שיפור במצב. מלבד זאת, קיימת גם טענה שאצל ילדים, חדר מלח יכול לשפר את המערכת החיסונית, אך טענה זו עדיין לא מבוססת מחקרית.

יתרונות

חדר מלח בא לספק טיפול תומך לטיפולים המקובלים והקונבנציונליים הקיימים. כלומר, הטיפול בחדר מלח לא בא להחליף את הטיפול המקורי, אלא בא לתמוך ולהקל על הסימפטומים. לדוגמא, אצל חולי אסתמה, הטיפול בחדר מלח בא כתוספת לטיפול בוונטולין ועוזר מאוד לשיפור המצב אך לא ניתן במקומו.

באמצעות חדר המלח ניתן להשיג הקלה משמעותית בסימפטומים של מערכת הנשימה, בדרך טבעית וקלה. השימוש במלח לא מכניס לגוף כימיקלים מסוכנים המצויים בתרופות ואינו גורם לתופעות לוואי רבות, ולכן נחשב לפופולארי ביותר. בנוסף, שימוש במלח כאמצעי לניקוי דרכי הנשימה ידוע כבר במשך שנים רבות, ושימש במשך דורות ארוכים, ולכן ככל הנראה משיג גם אפקט חיובי בטווח הארוך.

הסתייגויות

למרות היתרונות המדוברים, קיימים גורמים רבים בעולם הרפואי המתנגדים נחרצות לטיפולים בחדר המלח, וטוענים שהטיפול הזה לא מועיל ואף עלול להזיק. לטענת המתנגדים לחדרי המלח, מדובר בטיפול שייעודו מסחרי, ולאו דווקא יעיל במקרים של מחלות דרכי הנשימה.

הסיבה לכך היא שאין עדיין מספיק מחקר בנושא על מנת לדעת בוודאות האם חדר המלח מועיל ועד כמה הטיפול בו עדיף על טיפולים אחרים. כמו כן, עדיין אין מספיק מידע לגבי ההשלכות ארוכות הטווח של הטיפול בחדרי מלח ועל ההשפעות הנלוות שלו.

ניתן להסכים על כך שרק כאשר יבוצעו מחקרים שיראו שהטיפול באמצעות חדר מלח נותן תוצאות טובות יותר לעומת טיפולים אחרים, ניתן יהיה להחליט בוודאות שמדובר בטיפול יעיל ומומלץ.

לסיכום, חדר המלח הוא טיפול שנכנס בשנים האחרונות, ומספק לאנשים הסובלים מבעיות הנשימה שיפור משמעותי בהקלה על הסימפטומים השונים. למרות שעדיין לא ידוע עליו הרבה מבחינה רפואית, ועדיין לא בוצעו בנושא מספיק מחקרים מעמיקים, אין ספק שמדובר בטיפול מרענן שבהחלט יכול לעזור לאנשים הסובלים מבעיות נשימה.

הדרך הטובה ביותר לדעת האם הטיפול יעיל היא מניסיון, וקיימים אנשים רבים שראו שיפור משמעותי לאחר מספר טיפולים בחדר מלח.