תסמינים

חולשה – תסמין לאלרגיה


חולשה - תסמין לאלרגיהחולשה אינה מחלה אלא תסמין. כשאדם סובל מחולשה, הוא סבור בדרך כלל שאם ינוח היטב, תחושת החולשה תתפוגג. אך זהו תסמין העשוי להיגרם כתוצאה מבעיות בריאות רבות, כולל אלרגיות. ניתן לקבוע את חשיבות החולשה במצב בריאותי, רק כאשר מוערכים תסמינים אחרים במקביל, כמו למשל זיהום בדרכי הנשימה.


הצטננות המתרחשת בתקופות קבועות מידי שנה עשויה להצביע על אלרגיה עונתית. קדחת השחת ואלרגיות לעובש, לאבק וקשקשי חיות מחמד שיכולות להתבטא, בין יתר התסמינים, גם בחולשה, אבל כך גם הצטננות וזיהומים ולכן חשוב לבצע אבחון מדויק כדי להבין את הגורם המדויק לחולשה. תסמין כגון כאבי גוף ועייפות עלולים להצביע על חלק ממצבים יחסיים אפשריים המעידים על אלרגיות, כגון מחלת צליאק.

הגורמים לחולשה באלרגיה

תסמין אלרגיה המתבטא בחולשה כללית מוביל לבעיות נשימה דרך האף, תשישות וחוסר אנרגיה, כפי שקורה בהצטננות או שפעת. גם קדחת השחת גורמת לאנשים רבים להחמיץ ימי עבודה ולתפקד באופן פחות יעיל.

האלרגיה נגרמת כתוצאה מחשיפה למגוון נרחב של חומרים רעילים או שאינם בריאים בבית או במקום העבודה. בנוסף לחולשה, מתרחשים אף תסמינים אחרים, כולל כאבי ראש, כאבי עיניים ואף, גירוי בגרון, שיעול יבש, סחרחורת ובחילות. רופאים מבדילים את תסמין החולשה ומייחסים אותה לאלרגיה, כשניתן לייחס את התסמינים ישירות למזהמים סביבתיים או פנימיים.

אלרגיות המתבטאות בתסמין חולשה

תסמין החולשה באלרגיה מתבטא בתחושה כללית של חוסר אנרגיה, בשילוב עם תסמינים אחרים כגון כוורות, נפיחות, קוצר נשימה או אנפילקסיס במקרים חמורים. בעוד שתסמינים אלו מופיעים מיד, תסמין החולשה עשוי להתעכב ולהופיע כעבור מספר שעות או ימים. כל התסמינים נובעים מתגובה לחומר האלרגני הפוגע.

אלרגיה לחיטה

כשהורמון קורטיזול ביותרת הכליה מגיב לאלרגנים אותם צורך אדם באופן קבוע, בלוטת יותרת הכליה עובדת באופן מוגבר כדי להילחם באלרגן. כשהאלרגיה מתרחשת כתוצאה מרכיב מזון נפוץ כגון חיטה, יותרת הכליה מגיבה ברמה קבועה של “התראה”, המתבטאת בחולשה, כשאדם אפילו אינו מבין שהאלרגיה למזון היא המקור לחולשה.

אלרגיה לשמרים

אלרגיה לשמרים מתבטאת בתסמיני עייפות, כולל תסמינים אחרים כגון כאבי שרירים, קוצר נשימה, שלשולים וכאבי בטן, שמגבירים את תחושת החולשה הכללית.

אלרגיה עונתית

בתקופות חילופי העונות, הגוף נאבק להתאים את עצמו לשינויי הטמפרטורות. אלרגיה מתרחשת כשהגוף אינו מסוגל להתאים את עצמו לשינויי הקור והחום ולשמור על טמפרטורה יציבה בגוף, בסביבה המשתנה.

אנשים הסובלים מאלרגיות עונתיות חווים, בין יתר התסמינים, גם תסמיני חוסר אנרגיה וחולשה, מה שמגביר יותר את התגובה האלרגית, שכן הגוף פחות חזק ואינו מסוגל להתמודד כראוי עם הזיהומים והחולשה החיסונית, בעיקר בתסמינים המתבטאים במערכת הנשימה.

טיפול בתסמין חולשה באלרגיות

הטיפול בחולשה הנגרמת כתוצאה מאלרגיה, מתמקד בטיפול בגורם, האלרגיה עצמה. הימנעות מוחלטת מהאלרגן היא השיטה היעילה ביותר לטיפול באלרגיה, אך היות ואין זה אפשרי להימנע לחלוטין מאלרגנים הנמצאים באוויר, ניתן לקבל תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם הזמינות לסייע בהקלת החולשה והתסמינים האחרים של האלרגיות.

תחילה יקבע הרופא את הגורם לחולשה, באמצעות בדיקת אלרגיה מסורתית, עם ניתוח מפורט של האלרגנים הפרטיים מהם סובל המטופל. אלרגיות למזון מאובחנות בדר כלל בתהליך אלימינציה. הרופא יורה על תזונת אלימינציה על מנת להבין אם רכיב מזון הוא הגורם לתסמינים. בהמשך ניתן להחליט על הטיפולים או השינויים התזונתיים הנחוצים.

שינויי התזונה נקבעים כשתסמין החולשה מתברר כקשור למזון. השינויים התזונתיים המומלצים כוללים תזונה נטולת גלוטן, חלב, או חיטה. קיימות אפשרויות רבות זמינות כיום המספקות מענה לצרכים תזונתיים מיוחדים אלו. הרופא יבקש את המטופל לפקח אף על תסמיני מחלת צליאק, שהיא צורה חמורה יותר של חוסר סבילות לגלוטן, הדורשת הימנעות מוחלטת מגלוטן בתזונה.

קראו עוד:

איך מתמודדים עם אלרגיות בצבא?