גורמים כללי תסמינים

מחקר גרמני בדק האם קיים קשר בין אלרגיות לבין חרדות?


חרדות ואלרגיות הן בעיות מורכבות להתמודדות, המשבשות במידה רבה את שגרת החיים של האדם הסובל מהן. אם תשאלו את האדם הממוצע, ואפילו רופאים מן המניין, סביר שהם יטענו שכל אחת מהבעיה הזו עומדת בפני עצמה, ושאין קשר ממשי בין שתי הבעיות הנפוצות האלה. אלא שמחקר גרמני שפורסם לאחרונה ועורר הדים בעולם מראה כי חרדות עלולות להגדיל את הסיכון לסוג מסוים של אלרגיה, כפי שנרחיב מיד.


מה החוקרים גילו?

המחקר המדובר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מינכן הגרמנית ופורסם בכת העת הנודע International Archives of Allergy and Immunology. החוקריםהאם יש קשר בין חרדות לבין אלרגיות? מחקר גרמני בדק סקרו כ-1,800 נבדקים מאזור אאוגסבורג בדרום-מרכז גרמניה, וניסו לברר האם גבר או אישה הסובלים מאחת הבעיות האלה נוטים להיות פגיעים יותר לחוות גם את הבעיה השניה.

תוצאות המחקר מסקרנות בכל קנה מידה. המחקר הראה קודם כל שאלרגיות עונתיות עלולות להגדיל את ממד החרדה שהאדם חווה. ממצא נוסף הוא שאנשים שאופיינו כסובלים מחרדה מסוימת היו בעלי סבירות גבוהה לסבול במקביל מאלרגיה עונתית (ולא סוגים אחרים של אלרגיה, חשוב לציין). החוקרים עם זאת לא הבחינו בהשפעה של דרגת החומרה של החרדה על הסבירות לאלרגיה, כך שנראה שעצם העובדה שהאדם סובל מחרדה כלשהי עלולה להגדיל את הסיכון עבורו לאלרגיה עונתית.

אם נכנסים מעט יותר בעובי הקורה, החוקרים מצאו ש-137 משתתפים חוו אלרגיה עונתית. מתוכם, כ-82% מהנשאלים דיווחו שהם חשים חרדות בדרגת עוצמה נמוכה עד בינונית, כאשר בקרב אנשים שלא סבלו מאלרגיה עונתית אחוז החרדה היה נמוך יותר (75%). גם בדרגות עוצמה בינונית עד חמורה של החרדה נצפו הבדלים: מבין הנבדקים שסבלו מאלרגיה עונתית, כ-8% ציינו שהם חשים חרדה. בקרב אנשים שלא חוו אלרגיות, כ-3% דיווחו על חרדה מהסוג הזה.
חשוב לציין שבשנים האחרונות בוצעו מחקרים שונים שמנסים לבחון, בצורה ישירה או עקיפה, את הקשרים האפשריים בין חרדה לאלרגיה.

איך אפשר להסביר את הממצאים?

חשוב לציין בנקודה הזו שמדובר במחקר ראשוני ומצומצם יחסית, שלא מתיימר לספק עדיין מסקנות מרחיקות לכת על הקשר החד משמעי הקיים בין אלרגיה לבין חרדה. קבוצת המחקר כאן מצומצמת, וייתכן שנכנסו לתוך המשוואה ממצאים אחרים אשר השפיעו עליה.

בכל זאת, רבים יציינו כי תוצאות המחקר לא אמורות להפתיע יותר מדי. הקשר בין הגוף לבין הנפש ידוע כיום, יחד עם העובדה שלאלרגיות עשוי להיות אספקט נפשי מסוים. בעקבות הקשיים הנפשיים שהאדם חווה, הגוף שלו נהיה בסטרס, מערכת החיסון שלו מגבירה קצב והפגיעות של האדם עולה. היבט נוסף הוא שהאלרגיה, כאשר היא כבר מופיעה ומתפתחת, משפיעה גם כן על האדם בפן הנפשי שלו. חרדות מגדילות את הסיכון שהאדם יחוש באופן עמוק יותר תסמינים שונים, לרבות אלו המזוהות עם אלרגיות עונתיות.

אז איך מתמודדים עם המצב?

כל עוד הקשר בין התופעות המתוארות במאמר אינו ברור מספיק, יש קושי להבין את האופי שבו ניתן לבטל את ההשפעה הזו. אבל עדיין יש לא מעט דברים שאפשר לנסות על מנת לשפר את המצב.

כל אדם צריך לשאוף לאורח חיים רגוע ומופחת בלחצים ככל שניתן, כשניתן לעשות זאת דרך ניהול נכון של שגרת היום, פעולות המשפרות את מצבו הנפשי של האדם, טכניקות הרגעה ואפילו תרופות מסוימות, קונבנציונליות יותר או פחות. אורח חיים מהסוג הזה עשוי להיות בריא יותר בכמה אספקטים, ואף להקטין את האלרגיות שהאדם עשוי לחוות.

כמובן שנהוג לשלב במקביל טיפולים ישירים באלרגיות, בהתאם לסוג האלרגיה, הגורמים המביאים לה, דרגת החומרה שלה, מאפייני האדם ופרמטרים אחרים.

לקריאה נוספת:
How Seasonal Allergies May Be Increasing Your Anxiety – Healthline
The Reason Anxious People Often Have Allergies – The Atlantic
Are Allergies Linked to Anxiety and Depression?