תסמינים

לחץ בחזה – תסמין לאלרגיה


לחץ בחזה - תסמין לאלרגיה אלרגיות עונתיות, המתרחשות בזמנים שונים של השנה, הן די נפוצות. התסמינים השכיחים ביותר כוללים נזלת, עיניים אדומות ודומעות, התעטשויות וגרוד. חלק מהאלרגיות העונתיות גורמות לתסמינים בעייתיים יותר, כגון כעס ולחץ בחזה.


כמעט כל דבר, כולל מזונות, קשקשי או פרוות בעלי חיים, תרופות וחומרים הנישאים באוויר, עלולים לגרום לתגובה אלרגית. תסמיני אלרגיה עשויים לנוע בין מתונים עד חמורים ולפגוע קשות במערכות הגופניות.

רוב התגובות האלרגיות הן קלות וניתנות לטיפול בקלות, אך מידי פעם, תגובה חמורה עלולה להיות סכנת חיים. אחד התסמינים שהוא בעל הפוטנציאל להפוך לרציני ביותר הוא תחושת לחץ או כבדות בחזה. אם אדם חווה תסמין זה, עליו לקבל טיפול רפואי מיידי.

גורמים ללחץ בחזה

אלרגיות עונת האביב נגרמות בדרך כלל על ידי פריחת עצים. אלרגיות קיץ נגרמות כתוצאה מאבקה הנמצאת על מדשאות וצמחים, ואלרגיות סתיו נגרמות בדרך כלל על ידי אמברוזיה.

הבנת תסמיני לחץ בחזה

לחץ בחזה הוא תלונה נפוצה בקרב אנשים רבים הסובלים מאלרגיות עונתיות. הלחץ עשוי להתבטא בכאבים בחזה, קשיי נשימה, גודש בחזה וחוסר יכולת לקחת נשימה עמוקה. יש אנשים שאינם אלרגיים לאבקה, קשקשי חיות מחמד וקרדית אבק, אך עדיין סובלים מתסמיני אסטמה בתגובה לחשיפה לאלרגנים אלו.

לחץ או כובד בחזה, צפצופי נשימה, שיעול וקשיי נשימה הם תסמיני אסטמה על רקע אלרגיה. סימני האזהרה המוקדמים הם שינויים המתרחשים ממש לפני או בתחילת התקף אסטמה. סימנים אלו עשויים להתחיל לפני הלחץ בחזה ומעידים על תגובה הולכת ומחמירה.

באמצעות הכרת הסימנים הקשורים ללחץ בחזה, ניתן להפסיק התקף אסטמה או למנוע את החמרת המצב. סימני אזהרה מוקדמים של אסטמה כוללים:

  • שיעול תכוף, בעיקר בלילה.
  • תחושת עייפות או חולשה בעת פעילות גופנית.
  • צפצופי נשימה או שיעול לאחר אימון גופני.
  • תחושת רוגז מכל דבר קטן, או היקלעות למצבי רוח נרגנים מתישים.
  • שינויים או ירידה בתפקוד הריאות.
  • סימני אלרגיות או התקררות כגון התעטשות, נזלת, שיעול, גודש באף, כאבי גרון וכאבי ראש.
  • בעיות שינה.

אנפילקסיס

תגובה זו מכונה לעיתים הלם אנפילקטי, ונחשבת לתגובה קשה ומסכנת חיים לאלרגן, בדרך כלל למזון, עוקץ חרקים או תרופות. התסמינים כוללים קשיי נשימה, צפצופי נשימה, לחץ בחזה ודופק לב מואץ.

אם אדם חווה כובד בחזה בנוסף לתסמינים האחרים, העשויים לכלול נפיחות בגרון או בפה, עקצוץ בלשון או בשפתיים, סחרחורות או התכווצויות בטן, יש לפנות לטיפול חרום. תסמינים אלו עלולים להסלים במהירות ולהוביל לאיבוד הכרה או מוות.

טיפול ומניעה

במקרים רבים, טיפול תרופתי יומי הודף סוג אסטמה הכרוכה בלחץ בחזה, כמו גם הימנעות מהחומרים המפעילים את התגובה. יש להתייעץ עם הרופא לגבי זריקות אלרגיה, המסייעות לבנות בהדרגה סובלנות גופנית לחומר הפוגע, ומסייעות להימנעות מתגובה אלרגית אשר עלולה להיות מסוכנת. אם אדם חווה תגובה אנפילקטית, הרופא יפנה אותו למומחה לאלרגיה לבדיקה וילמד אותו כיצד לטפל בעתיד בתגובה כזו, עם זריקות אפינפרין.

הימנעות מוחלטת מאלרגנים עונתיים עשויה להיות קשה, אך זוהי ההתמודדות הטובה ביותר להקלת התסמינים. הקפדה על סגירת דלתות וחלונות, שאיבת אבק לעיתים קרובות, הימנעות ממגע עם פרוות ונוצות חיות מחמד, ושימוש בתרופה הנכונה, הנקבעת באופן אישי על פי חומרת התסמינים, מסייעת להימנעות מלחץ בחזה הקשור לאלרגיות.