גורמים

מזגן והופעת אלרגיות


מזגן והופעת אלרגיותעם תחילת הקיץ, רבים מהמטופלים הסובלים מאלרגיה לעובש, מתלוננים על הופעת תסמינים אלרגיים, כאשר בחלק ניכר מהמקרים מתקשים המטופלים להבין מתי נחשפו לעובש לאחרונה וכיצד זה שדווקא עם תחילת הקיץ חלה החמרה במצבם.


תופעה זו מתרחשת בשכיחות גבוהה גם בבתים בהם מקפידים הקפדה יתרה על מניעת עובשים. אם אתם חשים הזדהות עם מצב מתסכל זה, דעו כי ישנו סיכוי לא רע לכך שמקור הבעיה הוא במזגן הביתי שלכם.

כיצד מתפתח העובש במזגן הביתי?

העובש יכול להתפתח בכל מקום שבו שוררת לחות, כשבין היתר מדובר בדלתות המקרר, במכונת הכביסה, על קירות חדר האמבטיה, בחדר השירותים או באופן כללי בחדרים שלא מאווררים כראוי. בנוסף לכך, לא ניתן להתעלם מהעובש שעשוי להצטבר במזגנים הביתיים. העובש מצטבר במזגן הביתי כתוצאה מהלחות הנותרת במזגן הפועל לסירוגין.

מעניין לגלות, כי במהלך החורף הסיכוי להצטברות של עובש גבוה במיוחד על רקע הלחות, אך במהלך הקיץ הסיכוי לפיזור הנבגים בחלל החדר גבוה יותר, שכן זוהי התקופה שבה המזגן פעיל במיוחד. למעשה, בפעם הראשונה שבה מדליקים את המזגן בתחילת הקיץ, הסיכוי לפיזור הנבגים גבוה במיוחד. זוהי הסיבה לכך שרבים מהסובלים מאלרגיה לעובש, מדווחים על עלייה בחומרת התסמינים בתחילת הקיץ. יש לציין, כי לא רק אלרגיה לעובש מושפעת מהמזגן הביתי אלא גם אלרגיה לקרדית אבק הבית כמובן.

האם העובש המצטבר במזגן הביתי משפיע בצורה משמעותית יותר מהעובש המצטבר בקירות?

העובש שמצטבר במזגן משפיע על הסובלים מאלרגיות בצורה משמעותית יותר מהעובש שניתן למצוא למשל על קירות חדר האמבטיה או במקלחת. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שעל מנת שהעובש יגרום לתסמינים האלרגיים, עליו לבוא במגע עם דרכי הנשימה.

מן הסתם העובש שנפלט ממערכת האוורור של המזגן יכול להגיע בקלות רבה יותר למערכת הנשימה של היושבים בחדר בהשוואה לנבגי העובש הצמוד לקירות החדרים הרטובים בבית.

כיצד ניתן למנוע את הופעת האלרגיה בחללים ממוזגים?

על מנת למנוע את התופעות האלרגיות בחללים ממוזגים יש להקפיד על שני כללים פשוטים: תיקון של דליפות בכל חלקי המזגן וניקוי תדיר של תעלות המזגן. כמו כן, ישנה חשיבות עליונה להחליף את הפילטרים של המזגן או לנקות אותם באופן תדיר. לאחר הניקוי של הפילטרים יש להקפיד על כך שיתייבשו לחלוטין לפני שמחזירים אותם למזגן, שכן פילטר רטוב עלול לגרום להתפתחות של עובש בסבירות גבוהה מאוד.

בנוסף לכך, מומלץ מאוד שלא לעשות שימוש במזגן הביתי בזמן טיגון או בזמן העישון ובכל מקרה של טיגון או עישון להקפיד על אוורור איכותי של הבית במשך כחצי שעה לפני הפעלת המזגן.