טיפול

מזרק אפיפן


המודעות לאלרגיה ולסכנותיה החמורות, לא תמיד באה לידי ביטוי בקרב האוכלוסייה הכללית. אלרגיה בכלל, ואלרגיה למזון בפרט, עלולות להוות סכנה על החיים ולהוביל לשוק אנפילקטי ואף מוות.


מקרים אלה, אומנם נדירים יחסית, אולם מכיוון שהם קיימים, יש לבצע את כל האפשר על מנת למנוע אותם. מזרק אפיפן וידיעה ברורה של דרכי המניעה והעזרה הראשונה הנדרשת, עלולים להציל חיים של אנשים רבים.

אלרגיות למזון הינן שכיחות בעיקר בקרב העולם המערבי. שכיחות האלרגיים למזון מוערכת בכ- 5% לכלל האוכלוסייה, ולכן נעשים מאמצים לכלול את מזרק האפיפן בכל מוסד, מסעדה או אזור מסחרי אחר כחלק מתיק העזרה הראשונה המתבקש.

לרוב, הסובלים מאלרגיה למזון בצורה קיצונית יהיו ילדים, וזאת עקב נטייתן של אלרגיות אלו לחלוף עם השנים. ישנן אלרגיות כמו אלרגיה לאגוזים אשר לא עוברת עם השנים ולכן נחשבת למסוכנת מכולן. אנשים מבוגרים בדרך כלל ייקחו עימם את המזרק, ילדים יהיו תלויים בחסדיהם של הסובבים אותם.

אלרגיות המצריכות מזרק אפיפן

אלרגיה למזון, במיוחד אלרגיה לבוטנים, אגוזים וסוגיהם, נחשבות למסוכנות ביותר, עקב התגובה המהירה והחריפה המתפתחת. מרגע החשיפה לסוגי המזונות האלרגניים, תהליך ההתפתחות של תסמיני האלרגיה הינם מהירים, ועלולים להוביל מהר מאד למצב מאיים חיים.

תסמינים אלה יתבטאו בקשיי נשימה והתנפחות אזורי הנשימה, כלי הדם יתרחבו ותהיה נפילה בלחץ דם. בדרך כלל, אנשים הסובלים מאלרגיה זו, יונחו איך להשתמש במזרק האפיפן האוטומטי. פעמים רבות, המוסד או האזור בו ישהו ילדים אלה, כמו גן או בית הספר, חייב להיות ערוך לקבל אותם ולדעת את יסודות העזרה הראשונה והשימוש במזרק.

הסובלים מאלרגיה למזון יסבלו, לרוב מירידה חדה בלחץ הדם, כתוצאה מחשיפה מלאה (אכילה), ממגע או אף הרחה. מידת החשיפה לא משפיעה על חומרת התסמינים. לילדים אלו, מספיקה אף נגיעה קלה של החומר האלרגני בכדי לפתח את התסמינים המסוכנים.

לפעמים, תסמינים אלה יתבטאו גם לאחר הרחת החומרים בלבד. לכן, מכיוון שמניעה מלאה, פעמים רבות, אינה רלוונטית, ילדים אלה חייבים ללכת עם מזרק האפיפן צמוד אליהם למקרה של חשיפה.

במקרה וידועה אלרגיה למזון מהסוג החמור, יש לבקש מהרופא המטפל מרשם למזרק זה, ולהצמידו למקומות השכיחים בהם נמצא הילד, כמו למשל בבית הספר, בחוגים ובתיקים האישיים של בני המשפחה. המודעות המתבקשת נדרשת גם מרופאי המשפחה, אשר נוטים לפעמים לא לחלק מזרקים אלה, מכיוון שעוצמת התגובה לחשיפה החוזרת לא ידועה.

משמעותו של מזרק האפיפן

המזרק האוטומטי, למעשה מכיל אדרנלין, או בשמו אפינפרין, היעיל לטיפול במקרים של תגובה אלרגית המסכנת את פעילות הלב. הזרקת האפיפן מתבצעת לירך וגורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם באופן מיידי, עקב התרחבותם ונפילת לחץ הדם.

אנשים אלה חייבים להישלח לאחר מכן להמשך טיפול בבית החולים הקרוב, אולם פעולת המזרק יכולה לתת שהות מספקת להגעת העזרה הראשונה והאמבולנס הנדרש. גם לאחר הזרקת החומר, אין להשאיר את המטופל לבדו או לקחתו באופן פרטי לבית החולים הקרוב.

ההצלה והעזרה החשובה ביותר אשר יכולה לעזור לאנשים אלה היא המודעות וההבנה כי התרחשה חשיפה ותגובה אלרגית. בדרך כלל, תגובה זו תתחיל עם בצקת בדרכי הנשימה, שיעול ולפעמים אף חנק. הטיפול והזרקת האפיפן חייב להיות ידי במקרה זה, בכדי להשיב את לחץ הדם התקין. מודעות לאלרגיות מסוכנות חייב לכלול גם את מודעותם של המלצרים במסעדה או מוכרי מזון אחר לתוויות המזון ולהרכבם הבסיסי של מרכיבי מזון מסוימים.