טיפול

נטורופתיה לטיפול באלרגיה


נטורופתיה, או בתרגום חופשי לעברית- ריפוי טבעי, כשמה כן היא. מדובר בשיטת ריפוי אלטרנטיבית הדוגלת ברעיון שניתן לרפא אדם על ידי עידוד מנגנוני הריפוי הטבעיים של גופו.


הדרך לעודד את מנגנוני הריפוי הטבעיים של גוף האדם מתבססת על מעבר לאורח חיים בריא יותר.

זוהי גישה הוליסטית שאינה מאמינה במתן התייחסות לסימפטומים בלבד, אלא מעוניינת לרדת לשורש הבעיה ולרפא אותה מן היסוד. השינוי באורח החיים צריך לכלול מעבר לתזונה נכונה, ביצוע של פעילות גופנית ושימוש בצמחי מרפא.

בבסיס הנטורופתיה ניצבת האמונה כי גוף האדם מסוגל לרפא את עצמו, ולכן הגישה בה נוקט המטפל הנטורופת היא של סיוע עדין לגוף. הנטורופת עוזר לאדם להסיר מכשולים שמקשים על גופו להתמודד על המחלה, כגון מזון לא בריא, ובכך מסייע לגוף בריפוי.

אבחון נטורופתי

על מנת לאבחן את מצבו של המטופל, המטפל משתמש בכלים פשוטים וטבעיים: הדבר הראשון והבסיסי ביותר הוא תשאול רחב ומקיף בנוגע לבעיה הרפואית של המטופל ובנוגע לאורח החיים שהוא מנהל. הכלי השני בו משתמש הנטורופת לקביעת אבחון האלרגיה והטיפול בה הוא התבוננות ב”בבואות” השונות של הגוף.

אלה יכולות ללמד אותו רבות על מצבו הבריאותי של המטופל. הבבואות אותן הנטורופת מאבחן הן: תבנית הלשון, קשתית העין, מבנה תנוך האוזן, כף הרגל, לבוש המטופל- צבע וסוג הבגדים, צורת דיבור ותנועתיות בה המטופל משתמש.

לאחר הגעה לאבחנה יומלץ למטופל על דרכים טבעיות למניעת מחלות וטיפול בהן. ההמלצות הנ”ל מתבססות על הכוונה לתזונה נבונה ונכונה. המלצות נפוצות שעליהן ידבר הנטורופת כוללות: תזונה טבעית, שימוש בצמחי מרפא ובשמנים אתריים, חינוך לתנועה נכונה ויציבה נכונה, שימוש בתרופות הומאופתיות, עיסוי וטיפולי מים (הידרותרפיה).

נטורופתיה – פתרון טבעי לטיפול באלרגיה

טיפול באלרגיה על ידי נטורופתיה מציע שפע של פתרונות טבעיים שאינם כוללים סטרואידים ואנטי היסטמינים. הטיפול מותאם אישית לכל אדם ואדם ונדיר שתופעות לוואי יצוצו במהלך הטיפול.

כפי שצוין, הבסיס לטיפול הנטורופתי הוא בשינוי אורח והרגלי החיים. בייחוד הרגלי התזונה. המזונות שמוצעים לסובלים מאלרגיה מכילים חומרים שמדכאים תהליכי דלקת.

כמו כן, חשוב ביותר להימנע ממזונות שגורמים לאלרגיה. קיים גם שימוש בצמחי מרפא שהינם בעלי תכונות אנטי אלרגיות ואנטי דלקתיות. ישנם אף מחקרים שהצליחו להראות כי שימוש בהיפנוזה ודמיון מודרך יכול לעורר או להעלים אלרגיות מסוימות.

שני מקרים שנמצאו על ידי הנטורופתיה כגורמים לאלרגיה הינם אי סבילות למזון והיפוכלורידיה. אי סבילות למזון הוא מצב בו לגוף יש קושי לעכל סוג מסוים או קבוצה של מזונות. כתוצאה מכך מופעלת תגובה אלרגית בכל פעם שאדם אוכל מזון מסוג זה.

כדי לאבחן את הבעיה הזו הומצאה דיאטת האלימינציה והאתגר: בשלב האלימינציה מרחיקים מהדיאטה כל סוג מזון שידוע כי הוא מעורר אלרגיה. לאחר שנראה כי תסמיני האלרגיה שככו, מגיע שלב האתגר ובו מוחזרים המזונות אחד אחד לדיאטה, עד שנצפית חזרה של הסימפטומים האלרגיים. כך נוכל לדעת מהו המזון שמהווה עבורנו אלרגן.

היפוכלורידיה הוא מצב בו ישנו ייצור מועט מידי של חומצת קיבה. תופעה זו עולה בשכיחותה עם הגיל. התיאוריה גורסת שתת החומציות בקיבה גורמת לפירוק לא מלא של המזון וספיגה של חלקיקים גדולים מידי של מזון לזרם הדם. הגוף מפעיל תגובה אלרגית כנגד חלקיקים אלה. כדי לטפל בהיפוכלורידיה משתמשים לרוב בצמחי מרפא מרים- אלו מעודדים את התאים בקיבה להפריש חומצות שמסייעות לעיכול.

ייתכן ויומלץ לסובלים מאלרגיה להשתמש בתוספי מזון, כגון אנזימי עיכול וחיידקים ידידותיים שיסייעו בעיכול. כלי נוסף אליו בו משתמש הטיפול ההומיאופתי הוא טכניקות להרגעה והורדת מתחים, במיוחד לפני האוכל.

קראו על טיפול טבעי לאלרגיה – טיפול אייפק >>>

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

ביטול סייעות במעונות לפעוטות הסובלים מאלרגיה הותיר משפחות רבות חסרונות אונים