תסמינים

סטרידור


סטרידור הוא שיעול בעל אופי נבחני, הנפוץ בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל 3. מדובר בשיעול שנשמע כמו נביחת כלב ובעוצמה חזקה מאוד. המצב נגרם מכיוון שדרכי הנשימה העליונות הופכות לצרות מדי, זרימת האוויר הופכת למערבולתית וכתוצאה נגרם קושי רב בנשימה.


הרעש שנשמע כמו נביחה של כלב נגרם בגלל נפיחות עזה באזור מיתרי הקול, ויכול להיגרם בזמן השאיפה, בזמן הנשיפה או בשניהם, וכאמור, מצביע על חסימה חמורה של מערכת הנשימה.

תופעת הסטרידור מחמירה בעיקר בשעות הלילה, והורים רבים מגיעים לכן אל חדרי המיון לאחר תלונות על סטרידור וקשיי נשימה.

הגורמים לסטרידור

סטרידור (שיעול יבש) יכול להיגרם בגלל מגוון סיבות וגורמים. אחד הגורמים הנפוצים לסטרידור הוא זיהום בדרכי הנשימה. זיהום חיידקי או ויראלי עלול לגרום להתנפחות הגרון והאזור סביב מיתרי הקול, ובכך לגרום לתופעת הסטרידור.

גורם נוסף שעלול לגרום לתוצאה דומה הוא אלרגיה – שאיפת אלרגן עלולה להביא לתגובה אלרגית בדרכי הנשימה ולתוצאה דומה. מקרים רבים של סטרידור נגרמים על רקע שאיפת גוף זר, האופיינית לילדים שמשחקים עם צעצועים קטנים ומצליחים להחדיר אותם דרך האף אל מערכת הנשימה. במקרים נדירים יותר, סטרידור עשוי להיגרם כתוצאה מפגם מולד בדרכי הנשימה, ואז יש צורך לבצע ניתוח.

מבנה מערכת הנשימה האופייני לילדים הקטנים הוא קטן מאוד, וכל התנפחות קלה או הפרעה אחרת עלולה לגרום לבעיה משמעותית. כך בדיוק נגרם סטרידור, לאחר התנפחות וחוסר פרופורציה במערכת הנשימה שגורמת להפרעה חמורה. אצל ילד גדול יותר, הפרעות דומות לא יגרמו לסטרידור מכיוון שאיברי הנשימה שלו גדולים יותר ומושפעים פחות מההתנפחויות המדוברות.

הקשר בין אלרגיה לסטרידור

אלרגיה אצל ילדים שכיחה מאוד בשנים הראשונות לחייהם. מערכת החיסון שלהם עדיין לא מספיק מנוסה ולא מכירה את כל החומרים הקיימים בטבע, ולכן פעמים רבות מזהה חומרים רבים שנשאפים כאלרגנים.

כתוצאה מכך, נוצרת תגובה אלרגית במערכת הנשימה, אזור הגרון מתנפח ולוחץ על מיתרי הקול ונוצר סטרידור. ילדים עד גיל 3 רגישים במיוחד לאלרגיה, ועל כן עלול להיווצר אצלם מצב בו נגרם סטרידור כתוצאה מהתגובה האלרגית.

טיפול בסטרידור

סטרידור הוא מצב מדאיג מאוד ולא נעים, אך במקרים רבים אינו דורש טיפול מיוחד או אשפוז וניתן בהחלט לטפל בו בבית. באופן כללי, חשוב מאוד להקפיד שהילד ינוח וישן היטב.

למרות השיעול המדובר, יש להקפיד על מנוחה ושעות שינה רבות על מנת שיצליח להתחזק ולהתגבר על השיעול. בנוסף, בכי מחמיר את השיעול ומקשה עוד יותר על הנשימה, ולכן יש להקפיד להישאר בקרבת הילד, להרגיע אותו ולדאוג שינשום בצורה מסודרת וטובה.

דבר נוסף שצריך להקפיד עליו הוא שתיה, שעוזרת בדילול האלרגנים והחומרים המגרים הנמצאים בדרכי הנשימה, ובכך מאפשרת את ההפחתה של השיעול הכרוני. כדאי מאוד להקפיד על שתיית מים בלבד, ובתדירות גבוהה על מנת לשפר את המצב ולהפחית את השיעול.

חשוב לזכור שנוכחות אלרגנים בסביבה, כמו קרדית אבק הבית, פרוות בעלי חיים וכו’, וכן שהייה בסביבה עתירה בחומרים מגרים כמו עשן, עלולה להחמיר את השיעול.

באופן כללי ובלי קשר לסטרידור, רצוי להימנע ככל שניתן מעישון בסביבת ילדים, וחשוב להחזיק אותם בסביבה נקייה ככל שניתן. אם אתם גרים באזור הסובל מזיהום אוויר, הקפידו על סגירת החלונות בבית כאשר הילד סובל מהתקפי סטרידור, וזאת על מנת למנוע ממנו את החשיפה לעשן והפיח המסוכנים.

במקרים קשים יותר, ניתן לטפל בסטרידור בתרופות כנגד שיעול הניתנות בסירופ או באינהלציה. במקרים של חום יש להשתמש גם בתרופות להורדת חום ורק במקרים קיצוניים יש להגיע למיון שם יעניקו לילד טיפול להקלה על הנשימה ולשיפור המצב.