טיפול רפואה אלטרנטיבית

ספירולינה לטיפול ולהקלה על אלרגיה


ספירולינה לטיפול ולהקלה על אלרגיהספירולינה היא סוג של אצה כחולה-ירוקה חד תאית ועשירה בחלבון, ויטמינים, מינרלים, קרוטנואידים, ונוגדי חמצון שיכולים לסייע בהגנה על תאי הגוף מפני נזקים. האצה המופלאה נובעת מגופים חמים ומכילה חומרים מזינים, הכוללים את קבוצת ויטמיני B, בטא-קרוטן, ויטמין E, מגנזיום, אבץ, נחושת, ברזל, סלניום וחומצת גמא לינולנית (חומצת שומן חיונית).


ספירולינה בדומה לאצות כחולות-ירוקות אחרות עשויה להכיל חומרים רעילים הנקראים מיקרוציסטינים. ואף יכולה לקלוט מתכות כבדות מהמים שבהן היא גדלה ומתפתחת. מסיבות אלה, חשוב לרכוש את המוצר מחנויות ומקומות מורשים ואמינים בלבד.

מחקרי מעבדה וניסויים בבעלי חיים מצביעים על כך שספירולינה עשויה לשפר את תפקודה של המערכת החיסונית, לסייע בהגנה מפני תגובות אלרגיות, ומחזיקה בתכונות אנטי סרטניות. עם זאת, אין הוכחה לכך שיש לאצה יתרונות בבני אדם ולכן קיים הצורך בהמשך המחקר.

השימוש באצה

מחקרים שנעשו בבעלי חיים ובדיקות מבחנה מראים כי ספירולינה עשויה להגן מפני תגובות אלרגיות על ידי חסימת שחרור ההיסטמינים, חומרים שתורמים לתסמיני האלרגיה, כגון נזלת, עיניים דומעות, אדמומיות ונפיחות של רקמות רכות.

במסגרת מחקר חדש ואקראי השתתפו אנשים המאוחבנים עם נזלת אלרגית. ממצאי המחקר הראו כי לחלק ממשתתפי המחקר ניתן פלצבו ואילו לאחרים ניתנה ספירולינה במינון של 1000 מ”ג או 2000 מ”ג למשך עשרה שבועות. הפרטים שקיבלו פלצבו לא הציגו שיפור משמעותי. כמו כן, לא נצפה שיפור בולט במשתתפי המחקר שקיבלו ספירולינה במינון של 1000 מ”ג ליום. עם זאת, אצל הסובלים מאלרגיה שנטלו את החומר במינון של 2,000 מ”ג בכל יום נצפה שיפור משמעותי בתסמיני האלרגיה שנהגו לחוות.

ציטוקינים ואינטרפרונים

במחקר שפורסם באביב 2005 בכתב העת בתחום מזון המרפא פורסם כי שימוש בספירולינה הוביל לשיפור משמעותי בחולים שסבלו מנזלת אלרגית. במחקר זה, החוקרים מדדו את כמות הציטוקינים, האינטרפרון, ואותותיה האחרים של מערכת החיסון  שנמצאו בזרם הדם לפני ואחרי נטילת ספירולינה. ציטוקינים הן מולקולות המאפיינות את מערכת החיסון אשר שולחות אותות להתריע גופים אחרים במערכת החיסון לצורך התגייסותם כנגד פלישת הפתוגן, הגורם הזר.

לדברי חוקרים מהמחלקה לרפואה באוניברסיטת דרום קרוליינה, אינטרפרונים הם סוג נוסף של אות המגלם תפקיד חשוב במערכת החיסון. הם פועלים על ידי הצמדות לקולטנים הממוקמים בקרום תא ושולחים מסרים לתאים. התאים בתגובה לכך גורמים להפעלת 20-30 גנים שלאחר מכן יוצרים סביבה תאית אנטי-נגיפית.

צריכה יומית של ספירולינה משפרת באופן משמעותי את תסמיני האלרגיה

באחד המחקרים הסמויים נמצא כי צריכה של ספירולינה במינון גבוה של 2000 מ”ג ביום במשך עשרה שבועות, מפחית באופן משמעותי את תסמיני האלרגיה. מתוך כך הוסק כי צריכה של ספירולינה במינון מסויים עשויה להקל על התסמינים בחולים הסובלים מאלרגיה.

תופעות לוואי ותגובה אלרגית

פרטים מסוימים רגישים לספירולינה ועשויים לפתח תגובה אלרגית לחומר. התגובה האלרגית מתבטאת בהופעת אדמומיות או פריחה על גבי העור. לעיתים נדירות תתפתח תגובה קשה יותר הכוללת מצוקה נשימתית ותסמינים המאפיינים אסטמה.

אנטיהיסטמינים משמשים בדרך כלל לטיפול בתגובה אלרגית ובהפחתת דלקת. תוספי מזון כמו ספירולינה הם חומרים טבעיים ומכאן הערך הרב שיש להם והיתרונות על פני הטיפול התרופתי המקובל.

כיצד משתמשים בספירולינה?

בעת בחירת המוצר, חשוב להקפיד על כך שהמוצר יהיה אורגני נטול חומרים מזהמים או תרכובות חנקה כתוסף. רבים מעדיפים לשלב את המוצר במשקאות מתוקים או מים בשל טעמה של הספירולינה. המאפיינים האנטי דלקתיים של המוצר יעילים בייחוד במקרים של כאב הנובע מדלקת.