תסמינים

תסמין לאלרגיה – עילפון


תסמין אלרגיה - עילפוןבקרב רוב האנשים שסובלים מאלרגיה, ניתן לראות תסמינים שיכולים להוות פגיעה מסוימת באיכות החיים, אך לרוב אינם נחשבים למסוכנים או לקטלניים. עם זאת, לא אחת בעקבות החשיפה לאלרגן, האדם האלרגי עלול להתעלף. ההתעלפות מסוכנת מאוד כיוון שמעבר לעובדה שבמהלך ההתעלפות האדם יכול לסבול מפגיעות גוף שונות לרבות פגיעות ראש, לעבור תאונת דרכים ועוד כהנה וכהנה אירועים מסוכנים, הרי שההתעלפות בעקבות חשיפה לאלרגן מעידה על מצב של תגובה אנפילקטית שעלולה להסתיים במוות.


מדוע מתרחשת התעלפות בעקבות חשיפה לאלרגן?

ההתעלפות שמתרחשת לאחר חשיפה לאלרגן נגרמת בעקבות ירידה בזרימת הדם למוח כתוצאה מהרחבת כלי הדם וירידה של לחץ הדם. בדרך כלל ההתעלפות במקרים האלו מתרחשת במהירות רבה מאוד ולמעשה דקות ספורות ואף שניות לאחר החשיפה לאלרגן.

מה הם התסמינים של עילפון בעקבות חשיפה לאלרגן?

בדרך כלל זמן קצר לפני ההתעלפות האדם יתלונן על בעיות ראייה, בחילה, הזעת יתר ועייפות וחולשה ללית. בנוסף לכך לרוב ניתן יהיה להבחין בדפיקות לב מואצות. במקרים מסוימים האדם שעומד להתעלף יהיה חיוור מאוד ויחוש כי הוא עומד להתעלף אך לא אחת העילפון מופיע ללא כל הכנה מוקדמת. בזמן העילפון שרירי השלד יהיו רפויים אם כי תיתכנה תנועות בלתי רצוניות בגפיים או באזור הפנים.

מעבר לכל המאפיינים של העילפון עצמו ייתכנו גם תסמינים נוספים שמקורם בחשיפה לאלרגן שכוללים בצקת חמורה באזור הפנים והצוואר, פריחה עורית ותחושת גרד שמקדימה את העילפון, כאבי בטן, תחושת מחנק וקשיי נשימה ועוד.

אליו אלרגנים יכולים לגרום לעילפון?

באופן עקרוני כל אלרגן יכול לגרום לעילפון בקרב אנשים הרגישים אליו. המשמעות היא שאין אלרגנים מסוימים שיכולים לגרום לעילפון באופן מיוחד כיוון שהעילפון הוא תוצאה של מידת הרגישות של האדם האלרגי. לפיכך עקיצת דבורה למשל יכולה לגרום באדם אחד להופעת נפיחות מקומית ותחושת גרד בלבד ואילו באדם אחר להוביל לשוק אנפילקטי ולסכנת חיים של ממש.

אלרגנים שכיחים במיוחד הם רכיבי מזון שונים כמו למשל ביצים, פירות ים, בוטנים ואגוזים, תרופות שונות כמו למשל פניצילין, גורמים סביבתיים כמו למשל אבקני פרחים, קרדית האבק או פרוות בעלי חיים ועוד.

מה יש לעשות במצב של עילפון כתוצאה מחשיפה לאלרגן?

במידה וברור לחלוטין כי העילפון הוא תוצאה של תגובה אלרגית ובמידה והעילפון הוא חלק ממכלול תסמינים שיש בהם כדי להעיד על שוק אנפילקטי, יש בראש ובראשונה להזריק לנפגע אפינפרין באמצעות מזרק מיוחד שנקרא EpiPen אותו נוהגים לשאת אנשים שסובלים מאלרגיה חמורה על גופם בכל עת. פעולה זו יש לבצע במקרים של קשיי נשימה חמורים, אובדן הכרה ודופק חלש ביותר.

כמו כן יש לנסות להרחיק מהאדם שהתעלף את האלרגן במידת האפשר (סילוק שאריות מזון מהפה או סילוק עוקץ הדבורה למשל) ולהזעיק צוות רפואי על ידי פנייה למגן דוד אדום באופן מידי. בנוסף לכל זה יש לדאוג לשמירה על נתיבי אוויר פתוחים על ידי פתיחת פיו של הנפגע, הוצאת לשונו מחוץ לפה וסילוק שאריות מזון מחלל הפה.

למרות שברוב המקרים בהם מדובר על עילפון כתוצאה משוק אנפילקטי לא ניתן לסייע באמצעות הנשמה מפה לפה, עדיין לפי ההנחיות של ארגוני הבריאות העולמיים, ישנו צורך לנסות להחיות את הנפגע באמצעות הנשמה מפה לפה ועיסוי לב.

הנחיה חשובה לאחר עילפון

לאחר שהאדם שעבר עילפון כתוצאה מחשיפה לאלרגן אליו הוא רגיש חוזר להכרתו ישנה חשיבות עליונה שיישאר למעקב ולהשגחה בבית חולים על מנת למנוע תגובה מאוחרת.