גורמים

אלרגיה לעקיצת צרעה


אלרגיה לעקיצת צרעהעקיצת צרעה היא אירוע לא נעים, אשר לרוב אינו גורם לסיבוכים משמעותיים. במהלך העקיצה, מוחדר אל עור הגוף ארס, אשר גורם לכאב ולהופעת תגובה אלרגית המתבטאת בעיקר בנפיחות.


רוב האנשים אשר נעקצים על ידי צרעות מתגברים על העקיצה ללא כל בעיה תוך מספר שעות, אך בחלק מהמקרים יכולה להופיע תגובה אלרגית נרחבת יותר ואף לגרום לסיבוכים מסכני חיים.

סימנים מקומיים של עקיצת צרעה

ארס הצרעה המוחדר אל העור במהלך העקיצה גורם למספר סימנים מקומיים:

  • כאב באזור העקיצה – רוב האנשים יתלוננו על כאב באזור העקיצה, אשר יתבטא באדמומיות וגרד בסביבת אזור העקיצה. הכאב הוא תוצאה ישירה של החדרת העוקץ, חיתוך העור, והמגע עם החומרים הרעילים של הארס.
  • גרד ונפיחות – הסוג השני של תגובת הגוף לעקיצת צרעה הוא התגובה האלרגית, המתבטאת בעיקר בנפיחות וגרד. התגובה האלרגית יכולה להגיע לקוטר של עד 10 ס”מ, והנפיחות יכולה במקרים מסוימים להיות נרחבת גם כן.
  • זיהום חיידקי משני – לעיתים, אחרי עקיצת צרעה יכול להתפתח זיהום חיידקי המשני לאירוע העקיצה. במקרה זה, מגיעים חיידקים מבחוץ אל האזור הרגיש וגורמים להופעת זיהום עורי קשה. הזיהום המשני מתפתח לרוב תוך 12-36 שעות, ודורש טיפול אנטיביוטי מתאים.
יש לציין שבעוד הכאב המקומי מופיע אצל כל הנעקצים, סימני התגובה האלרגית הכוללים גרד ונפיחות מופיעים בהתאם לרגישות האישית של הנעקץ. וכך, בעוד חלק מהאנשים כלל אינם מפתחים תגובה אלרגית לעקיצה, אנשים אחרים סובלים מתגובה אלרגית נרחבת אשר נמשכת מספר ימים.

תגובה אלרגית סיסטמית לעקיצת צרעה

למרות שהתגובה האלרגית המקומית היא דבר לא נעים אשר יכול לגרום לאי נוחות למשך תקופה מסוימת, מדובר במצב אשר אינו מסכן חיים ועובר לבד תוך מספר ימים. לעומת זאת, עקיצת צרעה יכולה גם לגרום לתגובה סיסטמית קשה ביותר, אשר נחשבת לסיבוך מסכן חיים ויכולה אף לגרום למוות.

התגובה האלרגית הסיסטמית לעקיצת צרעה נקראת שוק אנפילקטי, ובמהלכה הגוף מפתח תגובה קשה המערבת מערכות רבות.

הסימנים החשובים של שוק אנפילקטי לאחר עקיצת צרעה הם:

  • נפיחות בשפתיים, בפנים ובצוואר – אחד הסימנים הבולטים ביותר של תגובה אלרגית סיסטמית לעקיצת צרעה הם הופעת נפיחות קשה, בעיקר באזור הפנים, השפתיים והצוואר. הופעת הנפיחות אינה קשורה למקום העקיצה בגוף אלא מבטאת תגובה סיסטמית שלו לאלרגיה לארס הדבורה.
  • קשיי נשימה – הנפיחות שהוזכרה לא מפריעה רק מבחינה אסתטית, אלא הסיבוך העיקרי של נפיחות רקמות הפנים והצוואר הוא חסימת נתיב האוויר וקשיי נשימה. במקרים אלה, הנפיחות חוסמת את קנה הנשימה ומונעת מהאוויר להיכנס אל הריאות. כך שקשיי הנשימה מסכנים כמובן את החיים ויכולים לגרום לסיבוכים קשים ביותר.
  • ירידה במצב ההכרה – כחלק מהתגובה הסיסטמית, והירידה באספקת החמצן יכולה להופיע ירידה במצב ההכרה אשר תתבטא בהתעלפות, בלבול ותופעות נוספות.
  • שוק – השלב המסוכן ביותר של התגובה האלרגית הסיסטמית לעוקץ הצרעה הוא התפתחות השוק, הגורמת לירידה משמעותית בלחץ הדם. במקרים אלה, לחץ הדם הנמוך מונע את אספקת הדם לרקמות הגוף השונות ויכול לגרום לקריסה רב מערכתית תוך מספר דקות.

הטיפול באלרגיה לעקיצת צרעה

הטיפול באלרגיה לעקיצת דבורה מתבסס על טיפול מיידי לפתיחת נתיב האוויר והעלאת לחץ הדם וטיפול מאוחר יותר להקלה על תסמיני האלרגיה.

בשלב ראשון, נותנים אדרנלין על מנת להעלות את לחץ הדם, לפתוח את נתיב האוויר ולאפשר “חלון” להמשך הטיפול. לאחר מכן, לאחר שמבטיחים את פתיחת נתיב האוויר (לעתים באמצעות הכנסת צינור) ניתן להשתמש באנטי היסטמינים וסטרואידים לטיפול בתסמיני האלרגיה.

יש לזכור שאלרגיה לעקיצת צרעה היא מצב מסכן חיים, ועל כן כל אדם אשר יודע שהוא אלרגי חייב לשאת איתו לכל מקום מזרק אדרנלין (אפי-פן) אשר ישמש אותו כטיפול ראשוני במקרה שנעקץ.

ראו גם:
אלרגיה לעקיצת עכביש