רפואה אלטרנטיבית

צמחי מרפא לטיפול באלרגיה


רפואת צמחי המרפא מלווה את האדם מיום בריאתו והיא אחת מצורת הריפוי העתיקות ביותר הקיימות בעולם. עם השנים, השימוש בצמחי המרפא הצטמצם ונשאר מנת חלקן של תרבויות מסוימות, בעיקר במזרח הרחוק.


עם פתיחת העולם והגלובליזציה, גם העולם המערבי הראה נכונות לחזור לטבע ולשורשים וגילה את הרפואה הצמחית מחדש. כיום צמחי המרפא משמשים למעלה מ-80% מאוכלוסיית העולם לטיפול בבעיות שונות.

תורת הצמחים מתבססת על כך שבזמן בריאת העולם, האדם קיבל את הצמחים כדי שישמשו לו מזון ומרפא. צמחי המרפא עובדים בתיאום עם הגוף וכמעט ואין להם תופעות לוואי, זאת בשונה מהתרופות הקונבנציונאליות.

צמחי המרפא מורכבים מויטמינים, מינראלים, חומצות חיוניות, נוגדי דלקת ומשככי כאבים. בצמחים קיימים חומרים אנטי בקטריאליים באופן טבעי ומטרתם לסלק מהם מזהמים. האדם למד לנצל תכונה זו של הצמחים לטובתו ולהשתמש בהם כאנטיביוטיקה טבעית.

צמחי מרפא ואלרגיה

טיפול צמחי באלרגיות נפוץ בתרבויות שונות בעולם מזה מאות שנים. עוד הרבה לפני שידענו על המנגנונים שגורמים להופעת תסמינים של אלרגיה, היו שידעו כיצד ניתן להקל עליהם באמצעות שימוש נכון בצמחים.

הפרוטוקול המקובל כיום לטיפול צמחי בתסמיני אלרגיה, מכיל צמחים ממספר מקומות ברחבי העולם, והם מטפלים בהצלחה בתסמיני האלרגיה השונים.

השימוש בצמחים יכול להיות בצורה של משחה לטיפול באלרגיה שמתבטאת בפריחה או בגרד, או שהוא יכול להיות טיפול סיסטמי בו התרופה תינתן דרך הפה, תעבור ספיגה במערכת העיכול ומשם תגיע לכל הגוף. טיפול מקומי אחר, הוא טיפול באלרגיה שמתבטאת בגודש באף ונזלת, שם הטיפול יכול להתבצע גם בטפטוף ישירות לחלל האף.

צמחים נפוצים לטיפול באלרגיה

  • אלביציה – מדובר בעץ הגדל בעיקר באזור הודו. בצמח זה ישנם חומרים שהוכחו כמרפים שרירים ומסייעים בזמן התקף אסטמה. כמו כן חומרים אלו מפחיתים את הפרשת ההיסטמין (שהוא החומר שמעורר אלרגיה בגוף) והם בעלי פעולה אנטי דלקתית. מומלץ לשימוש כנגד אלרגיות סיסטמיות, בעיות במערכת הנשימה ונזלת.
  • שרביטן סיני – צמח המשמש לטיפול בבעיות של מערכת הנשימה העליונה והתחתונה. בצמח קיים חומר פעיל בשם אפדרין שמשמש גם את הרפואה הקונבנציונלית בטיפות אף למשל. לצמח השפעה יעילה על אלרגיות שבהן יש ליחה וגודש רבים והוא מסייע בייבוש שלהם. טוב לטיפול בשיעול סטרידור וקדחת השחת. יחד עם זאת קיימת תופעות לוואי על מערכת העצבים ולכן יש להישמר במינון.
  • סמבוק שחור – עץ שגדל ביער השחור שבאירופה. פרחיו משמשים לרפואה מסורתית במזרח ומערב אירופה מזה מאות שנים. לפרחים יכולת לרכך ולשקם את הריריות של מערכת הנשימה ומכאן שימושם באלרגיה. הצמח יעיל גם לחיזוק כללי של המערכת החיסונית. הצמח יעיל לשיעול וגירויים של מערכת הנשימה העליונה. בנוסף יעיל גם לטיפול בקדחת השחת.
  • שורש אסטרוגלוס – צמח חשוב ברפואה הסינית. מחזק כללי של כל הגוף ובפרט של מערכת העיכול והלב. צמח זה טוב לשימוש בכל האלרגיות הסיסטמיות המערבות חולשה כללית וחיסונית. הצמח הוא בעל סגולות מחזקות ומרגיעות והוא מונע הידרדרות נוספת במצבו של המטופל.
את כל הצמחים ניתן לרכוש בחנויות המתמחות בתחום ולקבל המלצה ממטפל מוסמך בתחום בנוגע לתרופה שכדאי לרכוש. ישנן תרופות המכילות תערובות של צמחים, בעוד שתרופות אחרות מכילות צמח בודד.

קיימת אפשרות נוספת והיא לרקוח תמצית מצמחי המרפא בבית בעזרת שימוש באלכוהול: שמים בצנצנת גדולה וכהה 25 גרם מהצמח ומוהלים בליטר אחד של אלכוהול בריכוז 40%. תערובת זו פוקקים היטב ושומרים במקום מוצל וקריר במשך 21 יום. יש לנער 2-3 פעמים ביום. לאחר מכן מסננים ומשליכים את הפסולת. את הנוזל שנותר מעבירים לבקבוק (רצוי כהה) ומשתמשים על-פי הנחיית המטפל המוסמך.

קראו על טיפול טבעי לאלרגיה – טיפול אייפק >>>