גורמים

קדחת השחת


קדחת השחת היא אלרגיה המתבטאת בעיקר בזמן האביב ונגרמת על ידי אבקנים, עובשים ואבק.


מדובר מאחת מהמחלות האלרגיות הנפוצות בעולם, והסימפטומים העיקריים של קדחת השחת הם גירוד באזור הפנים, גודש באף והתעטשות רבה.

קדחת השחת מופיעה בעונת האביב, כאשר האוויר רווי באבקנים רבים הגורמים לאלרגיה. בניגוד לנזלת אלרגית שעלולה גם כן להתפתח כתוצאה מאלרגיה לאבק, קדחת השחת היא מחלה מפושטת יותר והסימפטומים אינם מוגבלים רק לאף, אלא משפיעים גם על העיניים והעור.

למרות הכול, לא מדובר במחלה של ממש, אלא באוסף של סימפטומים שנגרמים כתוצאה מהחשיפה לאבקנים ולכן הטיפול פשוט מאוד.

קדחת השחת – תסמינים

תגובה אלרגית נגרמת בגלל חשיפת הגוף לאלרגן – חומר המצוי בטבע באופן טבעי וכלל לא מזיק, אך הגוף מזהה אותו כזר ומתחיל התגובה אלרגית חריפה. בקדחת השחת, האלרגן הוא אבקני פרחים שנכנסים לגוף דרך דרכי הנשימה והעיניים. כתוצאה מהמפגש עם הריריות מתחיל תהליך של תגובה אלרגית, שבסיומו מופרש היסטמין שהוא הגורם המרכזי לכל הצרות.

התגובה האלרגית מתפתחת לכן בעיקר באזור הפנים עם דגש על האף והעיניים וכוללת אלרגיה בעור המתבטאת בגרד רב, עיניים דומעות ונזלת רבה. תגובה זו אמנם אינה קשה ונדירים המקרים בהם קיימים סיבוכים, אך היא עדיין גורמת לחוסר נעימות רב.

במקרים בהם קדחת השחת מפריעה לתפקוד היום יומי במקום העבודה או בבית הספר, מטפלים בבעיה על ידי טיפול פשוט ויעיל, המתבצע בעיקר על ידי תרסיסים וגורם להקלה משמעותית על הסימפטומים ומביא לשיפור אדיר באיכות החיים.

טיפול בקדחת השחת

בדומה לסוגי אלרגיות אחרים, גם הטיפול בקדחת השחת הוא סימפטומי ותומך בלבד, וברגע שנפסקת החשיפה לאלרגן, הסימפטומים מפסיקים גם כן. רוב מקרי קדחת השחת מגיבים היטב לטיפול באנטי-היסטמין שמוריד את רמת התגובה האלרגית הקיימת בגוף.

תרופות אנטי היסטמיניות גורמות בדרך כלל לטשטוש ועייפות ולכן חשוב להיות מודעים לכך, ולהימנע מפעולות מורכבות כמו נהיגה, אם אכן מופיעות תופעות כאלה. עם זאת, התרופות מהדור החדש גורמות פחות לתופעות לוואי של טשטוש וניתן להשתמש בהן יחסית בביטחון.

בנוסף, ניתן לטפל בגודש באף בעזרת תרופות כמו אוטריווין, אלרין ודומיהן, אך חשוב לזכור כי שימוש ממושך וכרוני בתרופות אלה עלול לגרום לנזק רב ולכן כדאי להימנע מהן.

אם תרופות מסוג זה (הנמכרות ללא מרשם רופא) לא עוזרות, ניתן לעבור לטיפול מתקדם על ידי סטרואידים. מדובר בעיקר על תרסיסים מסוגים שונים וטיפות עיניים שבזכות הסטרואידים יגרמו לדיכוי משמעותי של מערכת החיסון ולהפסקת האלרגיה.

הטיפול הקיצוני ביותר בקדחת השחת הוא זריקות נגד האלרגן. במהלך סדרת הזריקות, חושפים את גופו של החולה באופן הדרגתי לאלרגן המדובר עד שהוא מצליח לפתח את הסבילות המתאימה, ומערכת החיסון כבר לא מזהה אותו כזר ומפעילה את התגובה האלרגית. אם הטיפול באמצעות הזריקות עובר באופן מוצלח, הוא מספק שנים רבות נטולות סימפטומים.

איך ניתן להימנע מקדחת השחת?

אם אתם רגישים לאלרגיה, קיימות מספר דרכים בהן תוכלו להימנע מהופעת קדחת השחת, שכאמור היא אחת מהמחלות האלרגיות הנפוצות בעולם.

באופן כללי, חשוב לשמור על ניקיון והימנעות מאבק. את החפצים הנוטים לאגור אבק כמו שטיחים רצוי לאכסן במקום סגור בתקופת האביב, על מנת לא להיחשף לאבק הרב אותו הם אוגרים. בנוסף, עדיף לשמור על חלונות הבית סגורים בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות (אז ההאבקה נעשית באופן מוגבר) ולהקפיד על ניקוי מסנני המזגן בהם נוטה להצטבר אבק רב.