גורמים

מהם הגורמים והתסמינים לאלרגיה ברגליים?


מהם הגורמים והתסמינים לארגיה ברגליים?העור משמש כשכבת הגנה וכלי חושי רגיש ביותר העשוי להיות נגוע עם מספר תחושות שיכולות לגרום לחוסר נוחות.


גירוד הוא אחת התחושות הלא נעימות הנפוצות יותר, והכאב הוא התחושה הנפוצה השנייה. תחושות אלו עשויות להשתנות בעוצמתן והימשכותן, ולהתבטא בגירוד קל של מספר דקות עד לגירוד חמור שיכול להימשך שבועות.

האזורים הנפוצים ביותר בהם עלולה להתרחש אלרגיה ברגליים בם בחזית הירכיים, שקע הברך, הקרסוליים, כפות הרגליים ואף תחושת צריבה קיצונית בשל גירוד בין הירכים הפנימיות ואזור האשכים.

הגורמים לאלרגיה ברגליים

זוהי אלרגיה נפוצה העשויה להתעורר ללא כל מחלה בסיסית ובדרך כלל ללא סיבה ברורה, אך היא גורמת לחוסר נוחות רבה ואף משפיעה על התפקוד היומיומי או השינה. אלרגיה ברגליים נבדלת באופן משמעותי מתחושות אחרות של כאבי רגליים או עקצוץ ברגל, העשויים לנבוע מפציעה בפועל על רקמת העור הבסיסית או מצב נוירולוגי.

האלרגיה משדרת אמצעי אזהרה לגירוי כלשהו לגבי העור, לרוב כתוצאה משחרור היסטמין מתאי האפידרמיס המפעילים את האלרגיה. הגורמים עשויים להיות סביבתיים, זיהומיים, אלרגיות אחרות, ומצבי עור הקשורים להריון.

גורמים נוספים העשויים לגרום להתפרצות התסמינים כוללים:

אקנה ברגליים – זוהי התעבות זקיקי שיער הגורמים לפצעונים קטנים אדומים או לבליטות חומות דמויות “עור ברווז” על הירכיים, הרגליים או הזרועות. חום וגירוי המופעלים על ידי בגדים עשויים לעורר התקף פצעונים אלו, שאינם מזיקים, אך נוטים לשוב על עצמם אם מדובר בגורם גנטי.

אקזמה כבדה – אלו הם ורידים עמוקים, פקקת או דליות, כשבמצב זה הדם אינו זורם ביעילות מהוורידים ברגליים אל הלב. התוצאה היא הצטברות דם בחלק התחתון של הרגליים, בתסמינים של עור אדום, נפוח, מגרד והופעת סדקים וקווים על הרגליים. משחות סטרואידים מסייעות לטיפול בדלקת חמורה.

עור יבש – עשוי להתפתח עקב גורמים סביבתיים כגון רחצה תכופה עם סבון, זיעה, חום בשילוב עם צמרמורות, התייבשות, נטייה גנטית, מחלות מסוימות כגון בלוטת התריס או מחלות אוטואימוניות מערכתיות, הפחתת השמנים הטבעיים המיוצרים על ידי העור עם ההתבגרות, ותת תזונה. קרמים עשירים בלחות מפחיתים את יובש העור.

מחלות פנימיות – עשויות להוביל לפריחות מגרדות על הרגליים. הן כוללות מחלת כבד, אנמיה מחוסר ברזל, או סרטן כגון לימפומה.

אלרגיה ברגליים במהלך ההיריון – מתרחשת כתוצאה מזרימת דם שאינה תקינה וגורמת לגרודים ברגליים. אישה הרה שיוצאת להליכה קצרה מדי יום, מסייעת לקידום זרימת דם טובה יותר.

תסמינים לאלרגיות ברגל 

התסמינים הנפוצים ביותר של אלרגיה ברגליים הם אדמומיות, בליטות, כתמים או שלפוחיות, גירוד, והתסמין הגרוע מכולם הוא היובש בעור. מספר סימנים ותסמינים אחרים כוללים פריחות, דלקות וכוורות.

פרונקלים – זיהום זקיקי שיער נוסף הגורם לבליטות מגרדות אדומות המופיעות על החלקים התחתונים ברגליים. הוא נמצא בדרך כלל אצל אנשים החולקים מכנסיים, בגדים, מצעים או מגבות. אנטיביוטיקה מטפלת בזיהום.

סרפדת כולינרגית – פריחת עור המופיעה על הירכיים זמן קצר לאחר ריצה, הליכה או רחצה במים חמים הנמשכת שעה או שעתיים. יש להימנע מגירוד, להפסיק לרוץ במזג אוויר חם ולהתקלח במים פושרים.

מודעות לסימני הזיהום – נוכחות בליטות אדומות קטנות על הרגליים אינן מקור לדאגה, אך מחלות עור נושאות את הסיכון להפוך לזיהומים רציניים יותר. יש לטפל בפריחה בהתאם להוראות הרופא הקובע את הטיפול בהתאם לחומרת התסמינים.