תסמינים

שיעול כרוני


כל אחד סבל אי פעם במהלך חייו משיעול, וכולם מכירים את ההרגשה הלא נעימה ואת הסלידה של הסביבה מהמשתעלים הכבדים. שיעול כרוני הוא שיעול שנמשך יותר משלושה שבועות, וגורם לפגיעה קשה באיכות החיים – מפריע לעבודה, מעיר משינה ובעיקר גורם להרגשה כללית קשה ולא נעימה.


שיעול – מה זה?

שיעול הוא רפלקס של מערכת הנשימה, שתפקידו להוציא החוצה מהריאות ומקנה הנשימה חומרים זרים שמפריעים לו – ליחה, פיח, חיידקים וכו’. השיעול הוא אחד המנגנונים החשובים ביותר בגוף שתפקידו להגן לספק הגנה מצויינת למערכת הנשימה ולשמור על הריאות וקנה הנשימה.

קיימים שני סוגים לשיעול – שיעול חריף, שנמשך תקופה קצרה יחסית ונגרם בדרך כלל בגלל מחלה כמו צינון או דלקת ריאות, ושיעול כרוני, שנמשך מעל 3 שבועות ונגרם בגלל סיבות אחרות, שאינן קשורות למחלה ממוקדת. השיעול הכרוני מפריע מאוד לתפקוד היום יומי, מונע את היכולת לעבוד בצורה רגועה ולישון היטב ומוריד באופן משמעותי את איכות החיים.

הגורמים לשיעול כרוני

שיעול כרוני יכול להיגרם על ידי סיבות רבות, וחשוב מאוד להבין לעומק את הסיבה לשיעול, על מנת לדעת איזה טיפול מתאים על מנת להקל עליו. הגורמים העיקריים לשיעול כרוני הם אסתמה ואלרגיה. התסמינים הקלאסיים של מחלת אסתמה הם סטרידור (שיעול יבש) וצפצופים, וחולי אסטמה רבים סובלים משיעול כרוני שללא טיפול עלול לגרום להם לבעיות קשות בנשימה.

האלרגיה היא גם כן אחד הגורמים הבולטים לשיעול. גירוי קנה הנשימה על ידי אלרגנים, מעורר את רפלקס השיעול ומוביל לכך שהוא הופך לשיעול יבש לכרוני. סביבה רוויה באלרגנים כמו אזור מאובק בו נמצאת קרדית אבק הבית, נוכחות חיות מחמד או אבקני פרחים בעונות המעבר, עלולים להגביר את תחושת השיעול ולגרום לו להיות כרוני ובלתי פוסק. במקרים בהם האלרגנים הם אבקני פרחים, יש לעקוב אחר לוח שנה של פריחה, המפרט אילו צמחים פורחים ובאיזה עונה, ולפיו ניתן לטפל בתסמיני האלרגיה.

כמו כן, מקרים רבים של אלרגיה מובילים בסופו של דבר לנזלת אלרגית, שעלולה גם כן לגרום לגירוי עז של קנה הנשימה והלוע, ובכך לגרום לשיעול כרוני. במקרים אלה, טיפול באלרגיה ובמחלת האסתמה בדרכים המקובלות יכול להפחית משמעותית את תדירות השיעול, ובכך לשפר את איכות החיים של החולה.

גורמים לשיעול כרוני שאינם קשורים לאלרגיה

קיימים גורמים נוספים העלולים להוביל לשיעול כרוני ואינם קשורים לאלרגיה. עישון הוא אחד הגורמים העיקריים לשיעול כרוני, הנגרם הגלל הגירוי הממושך של מערכת הנשימה על ידי אלפי החומרים הכימיים המצויים בעשן הסיגריה.

בנוסף, לאחר מחלה זיהומית קשה, עלול להופיע שיעול כרוני בגלל הפגיעה שנגרמה במערכת הנשימה, וחוסר הנוחות שנגרמה בגללה. מחלות לב כמו אי ספיקת לב, עלולות גם כן לגרום לשיעול, שנגרם כתוצאה מגודש בריאות ובצקת המפריעה לתהליך הנשימה הטבעי.

ולסיום, קיימות מחלות ריאות, כמו שחפת ושעלת שגורמות לשיעול כרוני ומציק. בזכות התפתחות החיסונים והאנטיביוטיקה, מחלות אלה כבר כמעט ולא קיימות, אך אנשים חסרי מזל שחולים בהן יסבלו משיעול קשה ביותר.

טיפול בשיעול כרוני

על מנת לטפל בשיעול כרוני ניתן מצד אחד לטפל במקור הבעיה, ומצד שני לספק תרופות להקלה על השיעול. במקרים של אלרגיה, הימנעות מחשיפה אל האלרגן יכולה לשפר באופן משמעותי את ההרגשה ולהפחית את השיעול.

פעמים רבות, שיעול כרוני אצל ילדים נגרם כתוצאה מאסטמה אצל ילדים או ברונכיטיס ספסטית, ואז ניתן לטפל בתכשירים מיוחדים הניתנים במשאפים או באינהלציה. להקלה על השיעול, ניתן לטפל בסירופים או בכדורים המכילים חומרים שמקלים על השיעול הכרוני וההרגשה הרעה הנגרמת בגללו. עם זאת, תרופות אלה לא נחשבות לבריאות במיוחד, בעלות פוטנציאל להתמכרות ולכן ממעיטים להשתמש בהן באופן פעיל.