תסמינים

שלפוחיות כתסמין לאלרגיה


תסמין לאלרגיה – שלפוחיותאלרגיה היא מצב רפואי שבו מערכת החיסון פועלת באופן לא תקין ובעקבות כך מגיבה בעוצמה לנוכח חומרים שבאדם הבריא לא מעוררים כל תגובה שהיא.


אלרגיה מתעוררת בקרב הסובלים לאחר חשיפה לחומרים מעוררי תגובה אלרגית שנקראים בהתאם “אלרגנים”. האלרגנים יכולים להיות חומרי מזון שונים, תרופות מסוימות, אבקנים של פרחים, פרווה של חתולים או כלבים ועוד.

האלרגיה יכולה להתבטא בכל אדם באופן שונה ותסמיניה יכולים להשתנות מאוד מהתקף אחד לשני. התסמינים יכולים לבוא לידי ביטוי במערכת הנשימה, במערכת העיכול, במערכת הדם ובמערכות נוספות.

במאמר זה נתמקד בתסמין מיוחד של אלרגיה שמופיע בעור בדמות שלפוחיות שאופייני בעיקר לדלקת עור אלרגית שמתעוררת בעקבות מגע עם חומרים מסוימים.

אילו סוגים של אלרגיות עור קיימים?

באופן עקרוני ישנן אלרגיות שונות שיכולות להתבטא על פני העור. בין היתר מדובר על חרלת אנגיואדמה, אסתמה של העור (דרמטיטיס אלרגית) וכמובן שישנו גם מגוון של אלרגיות שההתבטאות שלהן היא רב מערכתית ובין היתר מעורב בתגובה גם העור.

המעורבות העורית יכולה לבוא לידי ביטוי בנפיחות או חום מקומי, ברגישות של האזור הנגוע למגע, באדמומיות מקומית, בתפרחת בגוונים שונים ועוד. עם זאת, הופעה של שלפוחיות היא תופעה ייחודית שלרוב מקושרת לדלקת עור אלרגית שמקורה במגע ישיר עם אלרגנים מסוימים שנקראת בלעז Contact dermatitis.

היכן יכולות להופיע השלפוחיות?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא תמיד השלפוחיות והתסמינים העוריים הנוספים (אדמומיות, נפיחות, בצקת, כאב ורגישות) מופיעים באופן מידי לאחר המגע עם האלרגן.

בקרב אנשים מסוימים התגובה האלרגית יכולה לבוא לידי ביטוי חודשים ואפילו שנים לאחר החשיפה לאלרגן. כמו כן, לא תמיד השלפוחיות מופיעות במקום בו סביר היה להניח שיופיעו.

כך למשל אלרגיה ללק שנהוג למרוח על הציפורניים לרוב תבוא לידי ביטוי דווקא בעפעפיים כיוון שהעור של העפעפיים רגיש מאוד ורבים נוהגים לגעת בעפעפיים שלהם מבלי משים. מעניין שגם אלרגיה לקרם ידיים למשל לרוב תתבטא ראשית באזור העפעפיים ורק לאחר מכן בידיים.

אלרגיה לניקל לרוב תבוא לידי ביטוי בתנוכי האוזניים כיוון שישנם עגילים רבים שעשויים מניקל ושלפוחיות יכולות להופיע גם במספר אזורים בגוף במידה והאדם אלרגי לבושם מסוים שהוא נוהג להתיז על נקודות אסטרטגיות בגופו.

ישנם שמפתחים שלפוחיות באזור המצח לאחר שהם כורכים סביב ראשם סרט בד, ישנם שמפתחים שלפוחיות על עור הקרקפת לאחר שהם צובעים את שיערם וישנם שלאחר מריחת שפתון מופיעות שלפוחיות באזור השפתיים שלהם.

באופן עקרוני השלפוחיות יכולות להופיע בכל מקום בגוף בין אם מדובר על שלפוחיות באצבעות שנגרמו בעקבות ענידה של טבעות מחומרים אלרגנים ובין אם מדובר על הרגליים כתוצאה מחשיפה לקרם גוף חדש.

אילו חומרים אלרגניים יכולים לגרום להופעת שלפוחיות?

  • ניקל – מתכת שנמצאת במגוון רחב של מוצרים שבאים במגע עם העור. בין היתר הניקל נמצא בעגילים, בחגורות, בשעוני יד, בכפתורים ועוד.
  • לטקס – אלרגיה ללטקס לרוב מתגלה לאחר שימוש בכפפות חד פעמיות או בקונדומים סטנדרטיים (ישנם קונדומים מיוחדים לסובלים מאלרגיה זו שאינם מכילים לטקס).
  • צבע לשיער – בדרך כלל אלרגיה לצבע לשיער נגרמת בגלל אלרגיה למרכיב שנקרא פראפינילן דיאמין שנמצא בסוגים רבים של צבעים לשיער.
  • חומרי בושם – ישנם למעלה מחמשת אלפים חומרי בושם שנמצאים לא רק בבקבוקוני הבושם אלא גם במוצרים מבושמים רבים אחרים כמו למשל בניירות טואלט מבושמים ובחומרי ניקוי מבושמים שונים.
  • חומרים משמרים – ברוב המוצרים הקוסמטיים ישנם חומרים משמרים שמטרתם להגן על המוצר מפני חדירה של מזהמים. לרוע המזל חומרים אלו מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה לאלרגיה של העור שיכולה לבוא לידי ביטוי בהופעת שלפוחיות.
בדרך כלל ההתמודדות עם השלפוחיות כרוכה בטיפול מקומי להרגעת העור הנגוע ולהימנעות מוחלטת מחשיפה נוספת לאלרגן.