טיפול תרופות

תרופת טלפסט


תרופת טלפסטטלפסט (Telfast) הינה תרופה אנטי- היסטמינית, המיועדת לסובלים מתסמינים של נזלת כרונית וכאלה הנלווים לאלרגיה של העור, המכונה “ספרדת” (אורטיקריה).


תרופה זו, שמתחילה לפעול כשעה בלבד לאחר נטילתה, פעילה למשך חצי יממה – 12 שעות, מה שהופך אותה לכזו שניתן לקחת אותה פעם אחת במהלך היום. התרופה מגיעה בתצורת טבליות של 120 מ”ג ושל 180 מ”ג, כדי לקבלה יש צורך במרשם רופא והיא כלולה בסל הבריאות.

לאילו מצבים מסייעת

תרופה זו היא תרופה אנטי היסטמינית. המשמעות לכך בפועל היא שהיא מהווה פתרון לסובלים מאלרגיות שונות. היא יעילה כטיפול בנזלת אלרגית, כטיפול בקדחת השחת וגם במקרים של תגובה אלרגית בעור.

הרכב התרופה

החומר הפעיל בתרופה נקרא פקסופנאדין. חומר זה הינו חומר נוגד היסטמין, כלומר “אנטי היסטמין“, השייך לקבוצת החומרים האנטי היסטמינים מהדור החדש. היתרון בחומר הזה שהוא איננו גורם לעייפות ולנמנום, בניגוד לחומרים פעילים אחרים, בתרופות נוגדות אלרגיה ולכן יכול לספק מענה מוצלח לרבים.

אופן נטילתה

את התרופה יש ליטול בכל יום ובאותה השעה. החומר הפעיל שבתרופה, הפקסופנאדין, משפיע על הגוף לאחר כשעה מרגע נטילת התרופה ופעיל במשך כחצי יממה (12 שעות). זו גם הסיבה מדוע נוטלים את התרופה אחת ליום ולא יותר מכך.

תופעות לוואי

תופעת לוואי אפשריות לאור נטילת התרופה יכולות להיות בחילות, כאבי ראש, תחושת נמנום קלה וסחרחורות. במקרים מסוימים ייתכנו גם נדודי שינה, דפיקות לב, עצבנות, הפרעות בלב הלב, עייפות, שלשול ופריחה בעור.

חשוב לדעת

לנוטלים תרופות העוזרות בטיפול בבעיות עיכול ובצרבת, תרופות המכילות אלומיניום או מגנזיום, כדאי לזכור שחומרים אלה מפחיתים את ספיגת החומר הפעיל שבטלפסט, מה שהופך אותה, במקרים כאלה, לפחות יעילה. ולכן, כדאי לדאוג לטווח של שעתיים בין נטילת טלפסט לתרופה השנייה.